Hranice arabských štátov už neplatia, tvrdia islamisti, ktorí sú krutí aj na al-Káidu.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BAGDAD, TEL AVIV. Deväťdesiat rokov boli moslimovia bez kalifa, duchovného aj politického vodcu, nasledovníka proroka Mohameda.
Teraz sa za neho vyhlásil Abú Bakr Bagdádí, šéf Islamského štátu v Iraku a Sýrii, samozvaný kalif Ibrahim.
Je známy svojou krutosťou, od ktorej sa dištancovala aj alKáida.
Ďalej ako al-Káida
Vo videu, ktoré má vysvetliť, čo sa vlastne stalo, ISIS hovorí o konci Sykes-Picotovej dohody, v ktorej si počas prvej svetovej vojny rozdelili Briti a Francúzi časti Osmanskej ríše a podľa ktorej vznikli moderné arabské štáty na Blízkom východe.
Analytici tento krok sunnitských militantov označujú za najvýznamnejšiu udalosť svetového džihádu od 11. septembra a za vážne ohrozenie vedúcej pozície al-Káidy.
Aj tá si za svoj cieľ kladie vytvorenie kalifátu, no nikdy sa nedostala až tak ďaleko, aby ho naozaj vyhlásila.
Zásadný dosah to však bude mať najmä na ľudí, ktorí sa ocitli v hraniciach nového štátu. Ten ISIS vyhlásil od sýrskeho Aleppa až po irackú provinciu Dijálá.
Sunnitskí militanti hlásajúci návrat k striktnému dodržiavaniu šaríe tvrdo trestajú tých, čo sa im nechcú podriadiť.
Zo sýrskych a irackých dedín a miest ovládaných ISIS už v minulosti prichádzali správy o masových popravách, odťatých hlavách a ukrižovaniach. Ženy nemôžu chodiť na verejnosť samy, nemôžu študovať ani pracovať. Ak vyjdú von, musia byť úplne zahalené.
„Kalifát je pre ideologických džihádistov prvotným cieľom. A v ich očiach sa k nemu ISIS priblížil bližšie ako ktokoľvek predtým. Toto môže byť koniec al-Káidy,“ povedal denníku Guardian profesor Peter Neumann z King's College. Podľa neho ISIS bojuje aj proti al-Káide, najmä o priazeň medzi džihádistami.
Nechce za každú cenu bojovať proti Spojeným štátom, prioritou je pre nich zjednotenie moslimov. Teraz bude dôležité, či sa k nim pridajú militantné zoskupenia sympatizujúce s al-Káidou.
Reportér al-Džazíry z Bagdadu tvrdí, že sunnitské skupiny v Iraku s podporou váhajú.
S islamistami ISIS prichádza teror, zavádzajú aj verejné popravyČítajte
Dobyť nie je vládnuť
Aj preto je podľa komentátora časopisu Atlantic Roberta Wrighta možné, že celá záležitosť s kalifátom sa nafukuje. Upozornil tiež na to, že spravovať štát je niečo iné ako len bojovať, „je to práca na plný úväzok“, povedal.
Sú však aj analytici, ktorí zdôrazňujú, že situácia sa vyvíja rýchlo a veľmi ťažko sa odhaduje, keďže pred pár týždňami len málokto predpokladal, že ISIS tak výrazne ovplyvní dianie v Iraku.
Prvý kalifát vznikol ešte v 7. storočí hneď po smrti proroka Mohameda (kalif znamená nástupca). Bol chápaný ako jediný nástupca jeho vlády. Všeobecne sa uznávajú štyri historické kalifáty, ktoré existovali postupne.
Tým posledným bol do roku 1924 osmanský kalifát, ktorý zanikol v roku 1924 po vzniku Tureckej republiky. Spory o nástupníctvo stoja aj na začiatku rozkolu sunnitov a šiitov.