TEL AVIV. Bývalý britský premiér a súčasný vyjednávač kvarteta (EÚ, Rusko, OSN, USA) pre izraelsko-palestínsky konflikt Tony Blair by mal podľa svojich kritikov skončiť vo funkcii.
Dôvody, ktoré uvádzajú, sú dva: ako vyjednávač nedosiahol takmer nič a svoju pozíciu zneužíval na to, aby rozširoval svoje obchodné aktivity v celom regióne.
Expremiérov hovorca to označil za nepravdy a osobné útoky od ultraľavice aj ultrapravice. List žiadajúci Blairovo odvolanie podpísalo viacero bývalých diplomatov, politikov aj ministrov z celého politického spektra vrátane niekoľkých kontroverzných postáv.
Sedem rokov vo funkcii
Blair si minulý týždeň pripomenul siedme výročie vo funkcii. To všetko v čase, keď spôsobil všeobecné pobúrenie za svoje výroky odmietajúce politickú zodpovednosť za súčasný stav v Iraku.
Tam islamisti z organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii bojujú proti vláde a obsadzujú čoraz väčšie územie.
Sunnitskí extrémisti obsadili aj Tikrít, rodisko zvrhnutého diktátora Saddáma Husajna. Iracká armáda sa cez víkend snažila získať mesto späť pod svoju kontrolu, no nepodarilo sa jej to.
Blair bol v roku 2003 spolu s vtedajším americkým prezidentom Georgeom Bushom hlavným architektom intervencie proti Husajnovi, ktorého pomerne rýchlo zosadili, no nasledovali roky bojov. Spojenci z Iraku odišli na konci roku 2011.
Blaira teraz vinia z toho, že ako vyjednávač zlyhal a podľa niektorých názorov preto, že je príliš proizraelský.
Izraelsko-palestínske vyjednávania sú však v permanentnej kríze aj bez Blaira, ktorého funkciu regionálni politici vnímali skôr symbolicky a nie ako niekoho, kto by mal kapacitu veci pohnúť správnym smerom.
Objavujú sa aj pochybnosti, nakoľko sa Blair skutočne snaží veci riešiť a čo vlastne robí. „Pohybuje sa po tajomných cestách,“ cituje Guardian nemenovaného vysoko postaveného politika.
Lepšie ako jeho diplomatické aktivity sa podľa britských denníkov Guardian a Telegraph vyvíja jeho dobre platené poradenstvo pre rôzne vlády.
Objavili sa informácie, že Blair si ide otvárať kanceláriu v Abú Zabí, či dokonca, že by mal robiť poradcu egyptskému prezidentovi Abdalovi Fattáhovi Sísímu.
Musí si vybrať
Guardian naznačuje, že Blair si „kšeft“ v Káhire vybavoval, keď tam bol na návšteve ako vyjednávač kvarteta. Má pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi vládou a oficiálne zakázaným Moslimským bratstvom, ktorého členov v krajine vo veľkom stíhajú, stovkám z nich udelil súd trest smrti.
„Sísí si nechal otvorené dvere pre jeho zapojenie,“ povedal pre Guardian bývalý egyptský minister financií Samír Radwan.
Blairov hovorca však poprel akúkoľvek dohodu s egyptským prezidentom, ktorého kritizujú za zlý stav ľudských práv a slobody médií v krajine.
Analytici hovoria, že Blaira v jeho aktivitách poháňa jeho silne medializované presvedčenie o nebezpečenstve radikálneho islamu. Niektorí sú tiež presvedčení, že by si mal vybrať, či chce byť vyjednávačom, alebo rozvíjať svoje obchodné aktivity.
„Tieto dve veci sú nezlučiteľné a vytvárajú obrovský konflikt záujmov,“ povedal Chris Doyle z Rady pre arabsko- britské porozumenie.