Viedeň 27. júna (TASR) - Existovala šanca zabrániť vojne na Balkáne? Rakúsky odborník na otázky zahraničnej politiky a zachovania mieru vo svete Gerald Mader tvrdí, že áno. "Hlavná vina spočíva prirodzene na Slobodanovi Miloševičovi, ktorý v nacionalistickom ošiali doviedol túto tragédiu až na samotný vrchol. Napriek Miloševičovi sa však vojne dalo zabrániť, keby boli európske veľmoci a USA našli spoločnú zahranično-politickú platformu," cituje Madera dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Ešte začiatkom 90. rokov bolo rozhodujúce dostať pod patronátom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) za jeden rokovací stôl všetky strany balkánskeho konfliktu, tvrdí Mader a poukazuje na to, že tragédia bývalej Juhoslávie a samotného Kosova súvisí ešte s prvou svetovou vojnou a následným vznikom nových krajín, v ktorých neboli doriešené historické nacionalistické konflikty. Balkánsku krízu bolo možné vyriešiť vytvorením pravej konfederácie. Tento krok sa však dal realizovať len na základe spoločného postupu západných krajín, píše Der Standard.
"Bez toho, aby som chcel obhajovať Miloševiča, môžem povedať len jedno: USA mali záujem udržať jednotnú Juhosláviu a súhlasili s tým, aby túto ich predstavu realizovali Srbi aj vojenskými prostriedkami," hovorí vedec Mader.
Na druhej strane veľa európskych štátov - okrem iných aj Rakúsko - vyzývali jednotlivé juhoslovanské republiky čoraz energickejšie na vyhlásenie nezávislosti. "Z týchto základných rozporov vzbĺkol neskôr oheň vojnového požiaru," cituje experta Madera rakúsky denník.