BRUSEL. Lídri 28 členských štátov Európskej únie nominovali v piatok na funkciu šéfa Európskej komisie bývalého luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.
Proti Junckerovej nominácii hlasoval len britský premiér David Cameron a jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán.
Cameron, ktorý má voči Junckerovej nominácii na najvýznamnejšiu funkciu v EÚ vážne výhrady, bezprostredne po voľbe uviedol, že udržať Britániu v EÚ bude teraz ťažké.
Junckera nazval arcifederalistom neschopným uskutočňovať reformy, ktoré Cameron a britskí voliči od Európskej únie požadujú.
Sľuby Británii
Ostatní lídri EÚ sa podľa agentúry Reuters okamžite po hlasovaní pokúšali Camerona - a čoraz euroskeptickejších britských voličov - upokojiť a sľúbili Británii niekoľko ústupkov.
Lídri krajín podľa Reuters pripojili k záverom summitu paragraf konštatujúci, že EÚ sa bude venovať obavám Británie z budúceho smerovania bloku.
Paragraf tiež uvádza, že koncept "užších vzťahov v EÚ" zakotvený v zmluvách o Únii umožní rôzny stupeň integrácie pre rôzne krajiny. Obsahuje aj prísľub, že EÚ prehodnotí proces nominácie predsedu Európskej komisie.
"Som presvedčená, že závery, ku ktorým sme (na summite EÚ) dospeli, dokazujú, že sme pripravení brať obavy Británie vážne," uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá je podľa agentúry Reuters horlivou zástankyňou zotrvania Británie v EÚ.
"Celý strategický program je odrazom britskej túžby po modernej, otvorenej a efektívnej Európskej únii, ku ktorej sa sama pripájam," dodala Merkelová.
Človek na správnom mieste?
Britský premiér tvrdí, že Juncker je staromódny federalista, ktorému chýba vôľa a schopnosti Európsku úniu reformovať.
Iní lídri naopak vysvetlili, prečo je podľa nich bývalý luxemburský premiér správnym človekom na správnom mieste.
Grécky premiér Antonis Samaras napríklad nazval Junckera "nadšeným Európanom, ktorý vie urovnávať rozpory..., ale zároveň je realista".
"Epizóda s Junckerom je pre Davida Camerona jednoznačne zásadnou porážkou, ktorá bez odškodnenia zvyšuje riziko odchodu Británie z EÚ," uviedol na margo Junckerovej nominácie Mats Persson, riaditeľ londýnskeho think-tanku Open Europe.
Predstavitelia severských štátov, ktoré sú tradičnými spojencami Británie v EÚ, sa snažili závažnosť rozkolu zľahčiť a zdôraznili, že sa budú snažiť udržať Britániu v Únii.
Juncker ešte nemá vyhraté
Junckera ešte musia vo funkcii potvrdiť poslanci Európskeho parlamentu. Hlasovať o tom budú 16. júla.
Dve najväčšie skupiny v Európskom parlamente, ľudovci a socialisti, ako aj liberáli avizovali podporu luxemburskému expremiérovi a dlhoročnému šéfovi Euroskupiny.
Juncker potrebuje na zvolenie najmenej 376 zo 751 hlasov.