Coxďs Bazar 13. novembra (TASR) - Pravdepodobne až 200 rybárov zahynulo pri brehoch južného Bangladéša po tom, ako sa dnes v silnej tropickej búrke potopilo 19 lodí. Oznámili to oficiálne zdroje tejto ázijskej krajiny.
Miestami až dva metre vysoké vlny vyplavili doposiaľ na breh mŕtvoly dvoch rybárov. Záchranné čaty pokračujú v pátraní po nezvestných osobách na šírom mori i v pobrežných častiach početných malých ostrovov.
Najmenej 10 drevených rybárskych lodí so 150 mužmi na palube sa s veľkou pravdepodobnosťou potopilo neďaleko prímorského výletného mesta Coxďs Bazar, ležiaceho vo vzdialenosti 295 km juhovýchodne od Dháky. Na pobrežie sa tu podarilo vyplávať 11 stroskotancom.
Ďalších osem plavidiel s približne 60 osobami na palube zmizlo v skorých ranných hodinách bez stopy v blízkosti pobrežného mesta Barisal. Rybárske lode vyplávali na more aj napriek varovaniam meteorológov pred blížiacou sa búrkou, ktorá sa prihnala so sprievodnými vetrami dosahujúcimi rýchlosť 85 kilometrov za hodinu.
Tropická búrka pováľala bambusové prístrešky v rybárskych osadách, vyvrátila stromy a zdevastovala aj mnoho ryžových polí.
2 ko ed