Atény 27. júna (TASR) - Tím vedcov z Ohio University v USA vynašiel membránový filter, ktorý zachytáva nečistoty z tovární a tepelných elektrární.
Filter je tvorený tenkou membránou hrúbky do troch milimetrov, zloženou zo siete uhlíkových a kremíkových vlákien a na báze elektrostatickej príťažlivosti nesmierne účinne zachytáva popol, nečistoty a ťažké kovy v dyme. Filter sa dá umiestniť napríklad do tepelných elektrární, kde bude zbierať nebezpečné látky vzniknuté spaľovaním fosílnych palív.
Nový vynález je vraj efektívnejší a lacnejší ako hociktorý podobný produkt na trhu. Mal by nahradiť ťažké kovové filtre, ktoré v súčasnosti používa väčšina prevádzok ťažkého priemyslu. Membrána nepodlieha korózii a je až 20-krát ľahšia ako bežné zariadenia.
Vedecký tím pôvodne vyvíjal filter pre potreby tepelných elektrární v americkom štáte Ohio. Miestne uhlie má totiž zvýšený obsah síry a po prijatí zákona o regulácii emisií v roku 1990 niektoré elektrárne nemohli pracovať. Filter má však zaručený úspech aj na celosvetovom trhu a výrobcovia dúfajú, že vložené náklady sa im mnohonásobne vrátia.
Univerzitný tím dostal na svoj vynález až aj patent. V súčasnosti pracujú na zdokonalení filtra a možnosti zachytávania emisií ortuti z ovzdušia.
12 mil dem