Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BRUSEL, PRAHA. Tri bývalé sovietske republiky prestrihli v piatok pupočnú šnúru s Moskvou a priblížili sa významne k vysnívanej méte – k členstvu v Európskej únii. Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko v piatok v Bruseli podpísali asociačnú dohodu s Úniou.
V Rusku komentovali túto udalosť rôzne, ale neoslavoval nikto. Názory politikov, novinárov aj politológov sa pohybujú od obvinenia zo zrady, zdesenia, k vyhrážkam až po varovanie pred ekonomickou blokádou zo strany Ruska.
Vážne zmeny
Bezcolný obchod všetkých troch bývalých sovietskych republík s Úniou totiž vraj vážne ohrozí záujmy colnej únie Ruska, Bieloruska, Kazachstanu aj systém slobodného obchodu v rámci Spoločenstva nezávislých štátov.
Moskva preto upozorňuje Kišiňov, Kyjev aj Tbilisi, aby sa pripravili na vážne zmeny vo vzájomných ekonomických vzťahoch.
Okrem toho v piatok na summite Únie prijali ďalšie ultimátum. Rusi musia do 30. júna prijať konkrétne opatrenia, ktoré povedú k upokojeniu situácie na východe Ukrajiny. V opačnom prípade nastúpia ďalšie sankcie.
Kým Rusi vnímajú piatkový podpis asociačnej dohody ako geopolitickú porážku, predovšetkým ukrajinský prezident Petro Porošenko označil 27. jún za deň naozaj historický.
Najskôr dúfa v bezvízový styk medzi Ukrajinou a EÚ, potom sníva o členstve.
To by bola pre Moskvu ďalšia rana, ktorá by de facto úplne pochovala sny ruského prezidenta Vladimira Putina o akejsi obnove Sovietskeho zväzu v podobe eurázijského zväzu, ktorý sa teraz snaží vytvárať.
Predovšetkým Ukrajina bola kľúčovou krajinou v jeho predstavách o novej veľmoci spájajúcej európsky a ázijský kontinent.
Ukrajinci však už na jeseň dali najavo, že si vybrali západnú cestu. Väčšina obyvateľov Ukrajiny potvrdila proeurópsku orientáciu v nedávnych prezidentských voľbách.
Iba vďaka tomu, že na východe krajiny prevládali proruské tendencie, sa tam Moskve podarilo vyprovokovať vojnový konflikt. Ani tak sa Rusku nepodarilo zabrániť podpísaniu dohody.
Potupa pre Rusko
„Je to pre nás strašná potupa, tak sa snažíme, sme takí veľkí, výborní a oni nás aj tak nechcú,“ ironicky komentoval udalosti ruský publicista a historik Nikolaj Svanidze.
„Utekajú od nás tri krajiny, ktoré s nami patrili do Sovietskeho zväzu. Je to symbolické, keďže jasne vidno, že silou k sebe nikoho nepripútame.“ So všetkými troma štátmi má Rusko územné spory.
Všetky tri krajiny musia teraz začať zásadné ekonomické reformy. Postupne budú zrušené všetky colné obmedzenia, reformami prejde skorumpovaný štátny sektor. Predpokladá sa, že orientácia krajín sa z východnej na západnú bude meniť veľmi postupne.
Už teraz sa však mnoho ľudí snaží nájsť si prácu skôr v Európe ako v Rusku. Napríklad z Moldavska pracuje tretina všetkých obyvateľov v zahraničí. Polovica z nich odišla do Ruska a polovica do európskych krajín.