Agentúrnu správu sme vymenili za článok z tlačového vydania.
DAMASK, TEL AVIV. Rýchly postup organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS) prinútil Obamovu administratívu prehodnotiť jej politiku v susednej Sýrii.
Prezident, ktorý dlho odmietal otvorene podporovať umiernenú sýrsku opozíciu a vystríhal Američanov pred nebezpečenstvom, ktoré by priniesla ďalšia intervencia na Blízkom východe, teraz žiada Kongres o pol miliardy dolárov na výcvik opozičných síl. Podľa New York Times sú zatiaľ podrobnosti jeho plánu veľmi nekonkrétne.
Niektorí analytici hovoria, že prišiel príliš neskoro a že sa naplno ukázalo, že Washin〜gton nepostupoval v Sýrii správne.
„Myslím, že prezident pochopil, že zdržanlivosť v sýrskej kríze nefungovala,“ povedal denníku New York Times Andrew Tabler, expert na Sýriu z washingtonského Inštitútu pre blízkovýchodnú politiku.
Asad nechce návrat ISIS
Hoci ISIS teraz zaberá územia hlavne v Iraku, objavili sa aj správy, že si upevňuje pozície aj v Sýrii. To by poukazovalo na to, prečo sýrske bombardéry útočili tento týždeň na ciele ISIS v Iraku.
Sýrsky prezident Asad si neželá presun väčšiny bojovníkov, ktorí teraz bojujú za kalifát v Iraku, na svoje územie, lebo podľa Yezida Sayigha z Carnegieho centra pre Blízky východ nateraz nedokáže vojensky sunnitských militantov konfrontovať.
Američania sa v Sýrii dostali do nepríjemnej situácie. Na jednej strane musia robiť niečo, aby zastavili ISIS, na druhej strane im v žalúdku leží Asad a podporovaním umiernenej opozície by sa ho chceli zbaviť.
Tento prístup komplikuje fakt, že umiernení rebeli majú v Sýrii čoraz slabšie postavenie. Washington sa navyše dostáva do situácie, že má spoločný cieľ s Asadom.
Sayigh hovorí, že sýrskemu režimu to mimoriadne vyhovuje. Teraz sa pomaly dostáva do pozície, že „je silou, na ktorú sa môže Západ spoliehať pri boji s ISIS“ a verí, že mu to pomôže ukončiť medzinárodnú izoláciu.
Wall Street cituje vojenských expertov, ktorí tvrdia, že ISIS sa nedá poraziť, ak sa proti nemu nebude bojovať tak v Iraku, ako aj v Sýrii.
„Sýria a Irak sú jeden a ten istý problém,“ povedal novinám anonymný zdroj z ministerstva obrany.
Pomoc šiitom
Ak by sa však Američania rozhodli intervenovať proti ISIS aj v Sýrii a v Iraku vnímal by to sunnitský svet ako pomáhanie šiitom, čo je v tomto prípade aj vláda Núrího Málikího v Bagdade, aj Asadov režim v Damasku.
Nateraz to vyzerá tak, že Obama sa do veľkej akcie nehrnie. Pomoc s výcvikom rebelov je skôr symbolická a málokto predpokladá, že by mohli poraziť Asadov režim.
Na to je už zrejme neskoro. Problémom takisto bude identifikovať, kto z rebelov by sa usiloval o demokratizáciu Sýrie, čo je už takmer zabudnutá myšlienka z počiatku protestov proti Asadovi.