KYJEV, PRAHA. Zásadný zvrat v riadení ukrajinského štátu by mali priniesť zmeny v ústave, ktoré vo štvrtok predložil parlamentu prezident krajiny Petro Porošenko.
Navrhuje značné obmedzenie právomocí hlavy štátu, ktorou je teraz on sám.
Dobrovoľne sa teda vzdáva podstatných možností rozhodovať o niektorých záležitostiach, čo je jasný krok k európskemu modelu parlamentnej demokracie.
Napríklad bude pomerne jednoduché – rozhodne jednoduchšie ako doteraz – prezidenta odvolať z funkcie.
Hlava štátu už tiež nebude vymenúvať sudcov a navrhovať parlamentu kandidatúru na ministra zahraničia a obrany. Ani na to, kto sa ujme funkcie premiéra, nebude mať Porošenko veľký vplyv.
Jedinečná ukrajinčina
Nová ústava
Prezident príde o časť právomocí v prospech parlamentnej väčšiny.
Bude ľahšie ho odvolať.
Dáva právomoci regiónom, ale ukrajinčina ostáva jediným štátnym jazykom.
Rozhodujúce slovo bude mať parlamentná väčšina.
Súčasní poslanci si však nové právomoci veľmi neužijú. V októbri by sa mali konať predčasné voľby.
Zmeny ústavy sú dôležité aj pre východoukrajinských separatistov.
Porošenko síce sľubuje oblastiam výnimočné právomoci, samosprávu a ruštine špeciálny status, ale Ukrajina podľa neho musí ostať unitárnym štátom s jediným štátnym jazykom – ukrajinčinou.
Demonštratívna snaha o demokratizáciu systému, v ktorom majú hlavné slovo oligarchovia, od nich závislý prezident a jemu spriaznené klany, má Porošenkovi ešte viac pootvoriť dvere do Európy.
Sám v deň, keď zmeny v ústave predložil ukrajinským poslancom, odišiel do Štrasburgu, kde vystúpil pred parlamentným zhromaždením Rady Európy. V piatok by mal podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou.
V tejto súvislosti Porošenko vyjadril nádej, že už od 1. januára 2015 budú Ukrajinci cestovať po Európe bez víz. Svoju hlavnú úlohu počas výkonu najvyššej funkcie vyjadril slovami: „Ukrajina potrebuje získať nádej na členstvo v Európskej únii.“
S Ruskom sa však nechce uzmieriť len tak. Normalizácia vzťahov podľa neho pripadá do úvahy len vtedy, keď Moskva vráti Kyjevu polostrov Krym.
Podľa Porošenka by sa Európania mali zamyslieť nad novým systémom obrany, pretože Rusko opakovane beztrestne napadlo svojho suseda – v roku 2008 Gruzínsko a teraz Ukrajinu. Ani jednej z týchto agresií sa nikto nedokázal postaviť.
„Teraz je na našich pleciach zodpovednosť za vytvorenie nového bezpečnostného modelu,“ povedal.
Separatisti chcú rokovať
Medzitým sa situácia na východe Ukrajiny mierne upokojila. Prímerie, ktoré minulý piatok vyhlásil Porošenko, účastníci konfliktu čiastočne rešpektovali.
Ako v prejave pred europoslancami prezident uviedol, že asi pol hodiny pred jeho začiatkom mu z východu odkázali, že separatisti prejavili záujem o ďalšie mierové rokovania.
Znepriatelené strany a zrejme aj predstavitelia OBSE by mali opäť rokovať v piatok.
Porošenko varoval separatistov, že ak nezložia zbrane, prijme „závažné rozhodnutia“. Aké, to už neprezradil.