Dolný Kubín 27. júna (TASR) - Pre nedostatok financií na vyšetrenie darcov zrušili odbery krvi na hematologickom a transfúznom oddelení (HTO) Nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne. Toto opatrenie platí od utorka, ktorý je tamojším jediným odberovým dňom v týždni.
Ako uviedla pre TASR primárka HTO Eva Hrudová, odbery krvi neuskutočňujú pre chýbajúce peniaze, najmä na nákup setov potrebných pre špeciálne virologické vyšetrenia darovanej krvi a ďalšieho materiálu. Celkovo jeden odber stojí takmer 1000 Sk. Na preklenutie letného obdobia by potrebovali aspoň 150 tisíc Sk. Ďalej dodala, že v odberových dňoch k nim prichádzalo okolo 80 darcov, a teraz ich musia posielať preč. Pritom mnohí reagujú na výzvy bratislavských nemocníc, ktoré majú nedostatok krvi a chcú im pomôcť.
Súčasné zásoby krvi na dolnokubínskom HTO by mali vystačiť v prípade, že sa nevyskytne mimoriadna situácia, do 24. júla. Zatiaľ dokáže uspokojiť potreby nemocnice a nie je potrebné obmedzovať operácie, konštatoval E. Hrudová. Ďalej dodala, že v prípade nedostatku krvi do obnovenia pravidelných odberov, budú darcov so žiadanými krvnými skupinami pozývať telefonicky.