LONDÝN, BRATISLAVA. Čínsky väzeň opisuje podmienky, v akých musí pracovať pri výrobe oblečenia, ktoré sa lacno predáva v Európe, ako neľudské.
„Pracujeme pätnásť hodín denne, to, čo nám dávajú jesť, by nejedli ani prasce či psy. Pracujeme ako voly,“ napísal v odkaze, ktorý si v nohaviciach našla Karen Wisinska.
Výsledok otrockej práce
Rifle si kúpila ešte pred tromi rokmi v sieti Primark v severoírskom Belfaste. Odkaz si všimla až teraz.
„Bola som v šoku, keď som zistila, že moje oblečenie je výsledkom otrockej práce v čínskych väzniciach,“ cituje ju BBC.
Primark, írska sieť známa najmä lacným oblečením, tvrdí, že rifle, v ktorých sa našiel odkaz, nepredáva už od roku 2009.
Vyšetruje, ako sa odkaz do nich dostal, ale zároveň tvrdí, že starostlivo preveruje pracovné podmienky v továrňach, ktoré pre ňu v Ázii vyrábajú.
Tri podobné prípady sa tento týždeň objavili aj vo Walese, a opäť v Primarku.
„Sme nútení pracovať neznesiteľne dlho,“ píše sa na inom odkaze, ktorý niekto prišil na oblečenie vedľa pokynov o pratí.
Ani pri tomto sa nedá overiť, či naozaj vznikol vo fabrike, teoreticky by ho mohol niekto došiť aj pri ceste medzi bangladéšskou fabrikou a obchodom vo Walese.
Tisíce míľ od seba
„Odkazy vyzerajú veľmi podobne a sú pripevnené na rovnakom mieste. Všetky výrobky sme predávali v roku 2013. Vznikli pritom v rozličných krajinách vzdialených od seba tisíce míľ,“ napísala firma na svojej stránke. Podľa nej tieto fakty vyvolávajú pochybnosti.
O podmienkach výroby lacného textilu sa začalo hovoriť pred rokom, keď v zrútenej bangladéšskej fabrike zomrelo viac ako tisíc ľudí.
Vyrábali v nej aj pre Primark, ktorý bol jednou z prvých firiem, čo poslali zraneným a pozostalým odškodné.
V apríli Hospodárske noviny informovali, že sieť Primark mieri aj na Slovensko, podľa vedúceho oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov CBRE Petra Pohanku v tom období boli „pred podpisom nájomnej zmluvy na svoju prvú prevádzku v Bratislave.“