KYJEV, BRATISLAVA. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier bol po návšteve u ukrajinského prezidenta Petra Porošenka dobre naladený. Hovoril o „historickom momente“.
Po týždňoch bojov a stovkách mŕtvych sa v pondelok prvý raz stretli všetky strany konfliktu a začali hľadať riešenie krízy.
Tagliaviniová, Zurabov, Kučma
Za Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyjednáva 64-ročná švajčiarska diplomatka Heidi Tagliaviniová, expertka na Rusko a tvrdá vyjednávačka.
Pracovala a študovala v Bosne a Hercegovine, Moskve, Gruzínsku v Haagiu a Čečensku a to v službách OBSE, EÚ, OSN i Švajčiarska. Doma má imidž „skvelej a kvalifikovanej diplomatky“.
Prezývku Madame Courage získala potom, čo pre Európsku úniu vypracovala správu o vojne v Gruzínsku, tá aj dostala názov Správa Tagliaviniovej.
Za Rusko je pri rokovacom stole ruský veľvyslanec Michail Zurabov, ktorý bol namiesto prezidenta Vladimira Putina na inaugurácii ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Sám Porošenko neposlal na rokovanie nikoho z kyjevského majdanu, ale bývalého prezidenta Leonida Kučmu.
Kučma viedol krajinu autoritatívne a Západ ho kritizoval, od minuloročných protivládnych protestov sa stále viac profiloval ako štátnik, ktorý sa snaží nájsť riešenie v kríze.
Na čom sa zatiaľ dohodli
V utorok hlásili vyjednávači prvé dohody. Podľa týždenníka Der Spiegel sa zhodli na štvorbodovom pláde:
- Dodržiavanie prímeria, ktoré prezident Porošenko vyhlásil do piatka 10.00 h. Vyjednávači ho chcú predlžíť, Porošenko po útokoch separatistov hrozí, že ho zruší
- V konfliktných oblastiach na východe Ukrajiny majú situáciu kontrolovať pozorovatelia OBSE a na návrh separatistov aj Rusko
- Separatisti prepustia zajatcov, ktorých držia
- Rokovania budú pokračovať