BRUSEL. Dve najväčšie skupiny v Európskom parlamente, ľudovci a socialisti, sa v utorok opäť dohodli na rotácii predsedníctva europarlamentu.
Prvé dva a pol ročné obdobie bude podľa dohody patriť zástupcovi skupiny socialistov a demokratov (S&D) a druhú časť mandátu, od januára 2017, prevezme predstaviteľ Európskej ľudovej strany (EĽS).
Kandidátom socialistov na túto funkciu je znovu nemecký politik Martin Schulz, ktorý bol podľa princípu rotácie predsedom europarlamentu od januára 2012 do minulého týždňa, keď sa tejto funkcie vzdal.
Jeho predchodcom na poste bol poľský expremiér Jerzy Buzek z tábora ľudovcov.
O novom predsedovi sa oficiálne rozhodne na budúci týždeň, počas plenárnej schôdze europarlamentu v Štrasburgu. Schôdzu povedie dočasný predseda Gianni Pittella.
Schulz má podporu nemeckej Sociálnodemokratickej strany (SPD) i konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej.
Skupina EĽS v EP, ktorej novým predsedom je nemecký europoslanec Manfred Weber, zatiaľ nenaznačila, kto by sa mohol stať jej kandidátom za šéfa europarlamentu v januári 2017.
Podľa kuloárnych zdrojov by to mohol byť poslanec Alain Lamassoure, bývalý francúzsky minister pre rozpočet a predseda Výboru pre rozpočet, ktorý s Európskou komisiou a Radou rokoval o viacročnom finančnom rámci Európskej únie.
Utorková dohoda medzi ľudovcami a socialistami naznačuje, že oba tábory sú ochotné vytvoriť v 751-člennom parlamente krehkú väčšinu v podobe 412 mandátov (221 za EĽS a 191 za S&D).