Pred návštevou Rakúska podpísali rakúska ÖMV a ruský Gazprom zmluvu o plynovode South Stream.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Po francúzskej Normandii to bola len druhá návšteva ruského prezidenta v Európe po anexii Krymu, ktorú Európska únia označila za porušenie medzinárodného práva.
A prvá bilaterálna návšteva v jednom z členských štátov Únie, ktoré sa po Kryme písomne zaviazali, že nebudú bilaterálne prijímať ruských politikov.
Prijatie s poctami
Putin v utorok na niekoľko hodín prišiel do Rakúska, kde ho počas pracovnej návštevy prijali so všetkými poctami rakúsky prezident Heinz Fischer i kancelár Werner Faymann.
„Veľmi sa teším, že som vo Viedni, ktorá mi veľmi prirástla k srdcu,“ povedal Putin po prílete s tým, že je veľa oblastí, kde môžu s Rakúskom spolupracovať.
Rakúsko za prijatie Putina kritizovali v Únii i opozícia doma.
„Jednoznačne chce Putin rozdeliť Úniu. Vo Viedni to vedia, nie je to nič nové. To robia Rusi vždy, keď sú v ťažkej situácii,“ povedal k návšteve švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt na pondelkovom stretnutí šéfov diplomacií v Bruseli, kde Rakúsko okrem Švédska kritizovali aj ostatné krajiny, zvlášť Litva.
Rakúšania sa bránili, že s Ruskom treba rokovať. „Konflikty sa dajú riešiť len dialógom a rozhovorom,“ povedal rakúsky prezident Fischer.
Kritizovaný plynovod
Ešte predtým, než ju Putin v utorok absolvoval, podpísala rakúska spoločnosť ÖMV a ruský Gazprom zmluvu o dostavbe rakúskej časti plynovodu South Stream, ktorý bude cez Čierne more, Bulharsko Srbsko a Maďarsko privážať plyn do Rakúska už od roku 2017.
Plynovod, ktorý obíde Ukrajinu, kritizuje Európska komisia. Podľa európskeho práva je neprípustné, aby dodávateľ plynu, v tomto prípade ruský monopol Gazprom, zároveň kontroloval distribúciu plynu.
Európska únia sa tak snaží predísť situácii, že dôjde k prerušeniu dodávok plynu. Bulharsko pre pochybnosti Bruselu práce na plynovode pozastavilo.