Kurdi začali sami predávať ropu, irackej vláde nič neposielajú. Pomáha im Turecko.Kľúčovú irackú rafinériu už kontrolujú militanti, USA zvažujú vojenskú akciu
BAGDAD, BRATISLAVA. Irak je čoraz bližšie k rozpadu. Po islamistoch z organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS), ktorí kontrolujú čoraz väčšiu časť územia krajiny a vytvárajú na ňom kalifát, začínajú o nezávislosti vážne hovoriť aj Kurdi na severe.
„Irak sa jednoznačne rozpadáva. Prišiel čas, aby obyvatelia Kurdistanu rozhodli o svojej budúcnosti a tomuto rozhodnutiu ľudí budeme načúvať,“ povedal pre CNN Masúd Barzání, prezident autonómneho kurdského územia.
Konkrétne kroky neprezradil, za príčinu súčasných problémov označuje okrem ISIS aj šiitského premiéra Núrího Málikího.
Národ bez vlasti
Irak v rozklade
Šiitský juh – šiiti tvoria väčšinu obyvateľstva. Majú podporu USA aj Iránu.
Islamský štát – extrémisti z ISIS dobyli už aj Mosul, druhé najväčšie mesto krajiny.
Kurdský sever – irackí Kurdi už majú autonómiu.
O Kurdoch sa hovorí ako o najväčšom národe (je ich takmer 40 miliónov, z toho asi päť miliónov v Iraku) bez vlastného štátu.
V Iraku boli počas vlády diktátora Saddáma Husajna terčom hromadného vraždenia, po jeho páde v roku 2003 získali autonómiu.
Proti úplnej samostatnosti bola vláda v Bagdade, Američania aj Turecko či Irán, kde tvoria Kurdi tiež početnú menšinu.
Teraz sa ich pozícia posilnila, lebo vláda nedokáže odrážať útoky bojovníkov ISIS. Kurdským milíciám na severe Iraku sa to darí, získali aj mesto Kirkúk so zmiešaným obyvateľstvom a okolité ropné polia.
Autonómna vláda začína sama predávať ropu bez toho, aby podiel zo zisku posielala centrálnej vláde, čo iracký vicepremiér Hussaín Šahristání označil za hru s ohňom a vykrádanie irackého nerastného bohatstva.
Proti priamemu predaju ropy sú aj Američania, no irackí Kurdi získali nečakaného spojenca – susedné Turecko, hoci aj ono má vlastné problémy s Kurdmi.
Výsledkom je aj dohoda, že irackí Kurdi môžu svoju ropu prevážať ropovodom cez turecké územie do Stredomoria.
Ropu Kurdi predali aj do Izraela, ich arabskí susedia pritom židovskému štátu ropu nepredávajú.
Nádejou nová vláda
S Barzáním v utorok rokoval americký minister zahraničných vecí John Kerry. „Jednotný Irak je silnejší Irak,“ povedal po stretnutí pre televíziu NBC.
Nádej vkladá do vzniku koalície, v ktorej by boli väčšinoví šiiti a umiernení sunniti aj Kurdi. Potom by sa mala skonsolidovať aj armáda a tá by konečne mohla poraziť islamistov.
Práve táto možnosť môže byť pre Kurdov napokon najvýhodnejšia.
Turecká podpora, bez ktorej by nemohli predávať ropu, totiž nemusí trvať dlho, keďže mnohí tureckí politici varujú, že krajina si týmto môže pohnevať svojho spojenca Spojené štáty.
Navyše ani Kurdom by nevyhovovalo, keby sa krajina rozpadla a na juhu by susedili s kalifátom islamských radikálov.