Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
TIRANA, BRATISLAVA. Nemohli to načasovať lepšie. Týždeň pred rozhodnutím ministrov krajín Európskej únie, či Albánsko urobilo dostatočný pokrok, aby dostalo oficiálny štatút kandidáta na vstup, albánska polícia zakročila proti dedine, ktorej hovorili aj hlavné marihuanové mesto Európy.
Po štyroch dňoch bojov, keď v päťtisícovom Lazarate strieľali na políciu aj raketometmi, nakoniec 800 policajtov dedinu na juhu krajiny obsadilo.
Zhabali v nej 43 ton marihuany, 26 väčších zbraní, zatkli 23 ľudí.
V Lazarate a okolí, kde marihuanový priemysel zamestnával tisíce ľudí, vyprodukovali ročne podľa BBC 900 ton marihuany v hodnote 4,5 miliardy eur, čo je takmer polovica HDP celej krajiny.
Reálny pokrokBalkán a Únia
Členovia: Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko,
Kandidáti, ktorí začali predvstupové rozhovory: Čierna Hora, Srbsko,
Kandidátske krajiny: Macedónsko, Albánsko,
Krajiny bez kandidátskeho statusu: Bosna a Hercegovina, Kosovo.
Ľavicová vláda premiéra Ediho Ramu tým možno chcela presvedčiť štáty Európskej únie, že po rokoch sa trojmiliónová balkánska krajina mení. A boj s organizovaným zločinom či korupciou myslí vážne.
Nakoniec sa to Albáncom podarilo. Ministri členských krajín v utorok v Luxemburgu udelili Albánsku oficiálny status kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie, čo je významný krok na ceste do Únie.
„Odzrkadľuje to pokrok, ktorý krajina urobila v európskej integrácii a zavádzaní potrebných reforiem,“ znie vyhlásenie Európskej únie.
Albáncom sa to podarilo až na štvrtýkrát. Predtým v rokoch 2010, 2011 a vlani v decembri členské krajiny tento krok odmietli s tým, že Albánsko ešte neurobilo dostatočný pokrok.
Naposledy boli podľa Financial Times proti Francúzsko, Holandsko, Nemecko a Veľká Británia.
Kľúčovú zmenu priniesli vlaňajšie voľby. Tie jednoznačne vyhrala Socialistická strana bývalého primátora Tirany a maliara Ediho Ramu a ukončila tak osem rokov vlády pravice.
Navyše, konečne to boli voľby, ktoré sa podobali na voľby v Európe, bez obviňovania z kupovania hlasov, zastrašovania voličov a uznania porážky, čo aj Brusel označil za reálny pokrok.
Nová vláda začala niečo robiť s organizovaným zločinom a korupciou, sprísnila napríklad protimafiánske zákony.
Najhorší v korupciiAlbánsko je však ešte veľmi ďaleko k tomu, aby vstúpilo do Európskej únie.
„Krajina stále musí splniť kľúčové priority, so špeciálnym zameraním na súdne reformy, boj proti korupcii a organizovanému zločinu a za základné práva,“ povedala vo vyhlásení Európska komisia.
V aktuálnom rebríčku vnímania korupcie organizácie Transparency International je Albánsko na 116. pozícii (zo 177 krajín). To je najhoršie umiestnenie na Balkáne a v Európe vidia viac korupcie doma len Bielorusi, Rusi a Ukrajinci.
Aj ekonomicky patrí Albánsko k najchudobnejším štátom Európy. Priemerná mzda je tu 370 eur a polovica ľudí sa živí poľnohospodárstvom.
Pre krajinu, kde až 85 percent ľudí chce vstúpiť do Európskej únie, to môže byť povzbudenie do zavádzania ďalších reforiem.
Tak to vidia aj európski politici. „Kandidátsky status vytvorí pozitívny psychologický efekt v Albánsku,“ povedal pre portál SETimes analytik Geron Kamberi.