Paríž 27. júna (TASR) - Vo francúzskom regióne Ile-de-France sa pravdepodobne vyskytuje štvrtý prípad nového variantu Creutzfeldt-Jakobovej choroby (nvCJCH). Postihnutú Sylvie Barbotovú (52) hospitalizovali už vo februári v kritickom stave v nemocnici v Argenteuil. Definitívnu diagnózu budú lekári môcť určiť až po pitve, informuje v dnešnom čísle denník Le Parisien.
Odborníkov neurologického oddelenia nemocnice v Argenteuil znepokojuje vek pacientky, ktorý je na tradičnú formu CJCH pomerne nízky. Lekári zatiaľ nevedia presne povedať, či pacientka má nvCJCH alebo tradičnú Creutzfeldt-Jakobovu chorobu. Neurológ, ktorý pacientku ošetruje, jej manželovi Martinovi Barbotovi povedal, že môže ísť aj o nvCJCH.
Sylvie Barbotová mala prvé príznaky choroby v januári tohto roku. Stávalo sa jej, že keď išla po chlieb, nevedela sa vrátiť domov. Išla do kúpeľne alebo na toaletu a nevedela nájsť tieto miestnosti v byte. V priebehu dvoch mesiacov sa jej stav zhoršil a vyžiadal si hospitalizáciu. V priebehu ďalších dvoch týždňov sa jej stav natoľko zhoršil, že už nevedela nič o sebe. Nevedela sa udržať na nohách. V súčasnosti je v takom stave, ako keby bola v kóme. Lekári jej dávajú upokojujúce prostriedky, v opačnom prípade by sa triasla na celom tele. Nikoho už nepozná. Lekári jej nedávajú šancu na prežitie, povedal pre Le Parisien manžel pacientky.
Martin Barbot ďalej uviedol, že jeho manželka rada konzumovala hovädzie mäso, jedla ho tri alebo štyrikrát do týždňa. Prednosť dávala mäsu s kosťou.
Ošetrujúci neurológ, ani vedenie nemocnice v Argenteuil nechceli pre tlač poskytnúť viac informácií.
Manžel pacientky už dal súhlas na budúcu pitvu. Nazdáva sa, že jeho manželka "bola otrávená". Po jej úmrtí podá sťažnosť na súd.
V druhej polovici apríla tohto roku zomrel vo Francúzsku Arnaud Eboli (19) na nvCJCH. Stal sa treťou obeťou tejto choroby v krajine.
Rodina Eboliovcov s ďalšími rodinami obetí podala už 17. novembra minulého roku v Paríži sťažnosť na súd za otrávenie, neúmyselné zabitie a ohrozenie života. Sťažnosť mierila, aj keď sa to otvorene neuvádzalo, proti zodpovedným predstaviteľom a inštitúciám Veľkej Británie, Európskej únie a francúzskeho štátu, ktoré od roku 1986 do 1996 neurobili nič na zabránenie šírenia spongiformnej encefalopatie hovädzieho dobytka (BSE) a jej prenosu na človeka.