Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PARÍŽ, BRATISLAVA. Krajne pravicové a populistické strany, ktoré boli úspešné v májových voľbách, nevytvoria spoločnú frakciu v Európskom parlamente.
Prekazila to holandská Strana slobody populistu Geerta Wildersa, ktorý vyhlásil, že nevstúpi do frakcie za každú cenu.
Wilders sa nezhodol s poľským Kongresom novej pravice (KNP) Korwina Mikkeho, ktorého strana uspela v eurovoľbách, keď strašila, že Európu zaplavia Arabi, Číňania a Egypťania, a odmieta volebné právo pre ženy.
Na vytvorenie frakcie bolo treba 25 europoslancov zo siedmich štátov a frakcia by tak získala finančnú podporu a iné výhody.
Frakcie sa museli vytvoriť do pondelka, keďže budúci týždeň sa zíde novozvolený parlament.
Wilders je podľa holandskej agentúry ANP optimista a verí, že nová frakcia vznikne do konca roka.
„Z krátkodobého hľadiska to ľutujeme, ale je to naša dlhodobá morálna a politická voľba,“ uviedol podľa agentúr Národný front Marine Le Penovej, ktorá dávala frakciu dokopy ako najsilnejšia zo strán.
Okrem Holanďanov, Francúzov a Poliakov mali v novej frakcii sedieť Rakúšania zo strany Slobodných, belgický Vlaams Belang, talianska Liga severu a litovská strana Poriadok a spravodlivosť.
Frakciu tak opäť vytvoria euroskeptické strany okolo šéfa britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea.
Jeho frakcia Európa slobody a demokracie (EFD) má 48 poslancov väčšinou z UKIP-u a talianskej strany Hnutie piatich hviezd satirika Beppeho Grilla.