Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BAGDAD, TEL AVIV. Strieľajú ako snajperi, hliadkujú na kontrolných stanovištiach, chodia na špionážne akcie, pašujú, ošetrujú ranených priamo na bojisku a mnohí sa stanú samovražednými atentátnikmi. Pritom sú to len deti. Chlapci, ktorí majú menej ako pätnásť rokov.
Bojujú za sýrske militantné skupiny vrátane Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS), ktorý zaberá čoraz viac irackého územia. Tvrdí to správa organizácie Human Rights Watch (HRW). Nasadenie detí do ozbrojeného konfliktu sa pritom považuje za vojnový zločin.
Sľubovali im lepší život
HRW cituje rozhovory s deťmi, ktoré opisujú, ako im militanti sľubovali vzdelanie alebo aktivity na voľný čas. Často verbovali chlapcov, v niektorých prípadoch dokonca aj dievčatá, v mešitách.
„Učili nás, ako rozložiť a zložiť zbraň, mierili sme na terče vonku pred mešitou a ten, kto trafil, dostal odmenu,“ opisuje svoje stretnutie s militantmi 15-ročný Madžíd, ktorý skončil ako detský vojak.
Medzi detskými vojakmi v Sýrii sú aj takí, čo prežili mučenie alebo zneužívanie príslušníkmi sýrskej armády vernej prezidentovi Asadovi.
Sýrska mimovládna organizácia Centrum dokumentácie násilia tvrdí, že od začiatku sýrskeho konfliktu do júna tohto roku v ňom zomrelo 194 detských vojakov. Číslo však môže byť oveľa vyššie.
Státisíce vojakov
Pre tie deti, ktoré prežijú, je rovnako zložitým problémom návrat späť do bežného života, hlavne v krajine, kde nefungujú ani základné veci, nieto psychologická pomoc.
Veľa detských vojakov je citovo zraniteľných a vydierateľných preto, že v minulosti videli smrť príbuzných, zničené bydliská či sami zažili zneužívanie.
Human Rights Watch vyzvala štáty, ktoré podporujú militantné skupiny nasadzujúce detských vojakov, aby svoje materiálne alebo finančné príspevky zastavili. Vo svete je niekoľko stotisíc detských vojakov. Niektorí z nich majú len osem rokov.
HRW: Recruitment and Use of Children by Armed Groups in Syria