ŽENEVA, BRATISLAVA. Pracoval roky ako lekár v nemocnici na severe Sýrie a pomáhal ľuďom v krajine, ktorú už tretí rok ničí občianska vojna. Viackrát ho ozbrojenci napadli a vyhrážali sa mu, aby prestal liečiť.
„Snažil som sa pracovať ďalej, hoci sa boje medzi rôznymi skupinami zhoršovali,“ vysvetľuje 56-ročný lekár Hamza Issa na stránke organizácie Lekári bez hraníc.
„Všetkým sme vysvetľovali, že nerobíme rozdiely a ošetrujeme každého rovnako starostlivo, ale hrozby pokračovali,“ hovorí.
Keď sa jeho meno objavilo na zozname ľudí, ktorých chceli ozbrojenci zlikvidovať, vzdal to.
Zo Sýrie ušiel na Silvestra 2013 a Nový rok už začal v Iraku. Tam sa pripojil k organizácie Lekári bez hraníc a v utečeneckom tábore na severe Iraku pomáha ľuďom na úteku.
Utečenci liečia utečencov
Utečenci
z domova bolo v roku 2013 vyhnaných 51,2 milióna ľudí, to je 16,7 milióna utečencov, 33,3 milióna vyhnancov vo vlastnej krajine a 1,2 milióna žiadateľov o azyl
až 53 percent z nich sú utečenci z Afganistanu, Sýrie a Somálska
štatút utečenca sme priznali len 5 zo 190 žiadateľov.
najviac utečencov na Slovensku máme z Afganistanu, Eritrey a zo Sýrie
na Slovensku požiadalo o azyl len 190 osôb, v Českej republike ich bolo 900,
členské štáty Európskej únie prijali minulý rok takmer 136-tsíc utečencov
Pracuje tam s ním aj 28-ročná lekárka Media Rašíd, ktorá skončila štúdium medicíny v Damasku v roku 2009. Rodičia chceli, aby ušla do bezpečia, a tak opustila domov a rodinu v júni 2013.
„Ako sýrsky lekár, ktorý pracuje so sýrskymi utečencami, sa môj vzťah s pacientom nemôže obmedziť iba na jeho fyzické ťažkosti. Niektorí sa potrebujú hlavne porozprávať, počúvam ich príbehy o utrpení a cítim ich bolesť.“
Mladá lekárka vždy snívala, že bude pracovať pre Lekárov bez hraníc, ale nikdy jej nenapadlo, že sama bude utečenkyňou.
Vojenské konflikty, prenasledovanie, násilie a porušovanie ľudských opráv vyhnali minulý rok z domovov najviac ľudí od skončenia druhej svetovej vojny.
Ramza a Media patria k 17 miliónov, ktorí utiekli do iného štátu, ďalších 33 miliónov ľudí uteká z jedného miesta na druhé v rámci krajiny a viac ako jeden milión ľudí požiadali o azyl.
Minulý rok tak utieklo zo svojich domovov viac ako 51 miliónov ľudí, čo je najviac od skončenia najhoršieho svetového konfliktu pred takmer 70 rokmi.
Za jediný rok stúpol počet utečencov o 6 miliónov, vyplýva zo správy Úradu vysokého komisára pre utečencov OSN.
Čísla zmenila Sýria
„Nehovoríme o rastúcom trende, tu ide o kvantový skok,“ povedal podľa Reuters Antonio Guterres o najnovšej správe Úradu vysokého komisára pre utečencov OSN (UNHCR).
To nie je jediné dramatické číslo. Až 50 percent ľudí na úteku sú malé deti a neplnoleté osoby.
Roky sa čísla utečencov, ktoré zverejňovala OSN, veľmi nemenili. Utečenci boli najčastejšie zo Somálska, Afganistanu a Demokratickej republiky Kongo.
V roku 2011 sa ku konfliktom pridala občianska vojna v Sýrii. Odvtedy rastie počet utečencov dramaticky.
„Nové konflikty sa nepredvídateľným spôsobom znásobujú a staré nemiznú. Medzinárodné spoločenstvo má len obmedzené možnosti ako konfliktom zabrániť alebo ich včas riešiť,“ hovorí Guterres.
Sýria sa za dva roky zmenila z krajiny, kde ľudia hľadali útočisko, na štát, z ktorého milióny utekajú. Krajinu opustilo podľa správy UNHCR minulý rok 2,47 milióna ľudí a 6,5 milióna je na úteku v rámci krajiny.
Na utečencov zo Sýrie sa vyzbierali aj Slováci. Organizácia Človek v ohrození poslala za rok do krajiny 2500 dolárov. Za peniaze nakúpili chlieb pre 252 rodín z okresu Idleb a Hamá na severe krajiny, najviac postihnutého vojnou.
„Nie je to veľa, ľudia radšej posielajú peniaze do oblastí, ktoré sú bližšie k nám, na Balkán, kde boli povodne, alebo na Ukrajinu. Na Sýriu prispievajú hlavne vtedy, keď sa téma objaví v médiách.
Najviac peňazí sme vyzbierali, keď sa v apríli v médiách písalo o plynovom útoku na obyvateľov,“ hovorí pre SME Edita Bednárová z Človeka v ohrození.
Pre úrad OSN je to najťažšie obdobie za viac ako 60 rokov, čo pomáha utečencom nájsť strechu nad hlavou, zabezpečiť im jedlo či lieky. Problém to však nerieši.
„Humanitárna pomoc, ochrana utečencov, je len časť odpovede. Potrebujeme urýchlene politické iniciatívy, ktoré by tieto konflikty riešili,“ povedal pre Reuters Volker Türk, riaditeľ pre medzinárodnú ochranu utečencov v UNHCR.