Podľa Mubaraka by vojenský zásah proti Bagdadu viedol k násiliu a teroristickým útokom, aj keď možno nie okamžite po jeho začatí.
Prezident vyvíja "maximálne úsilie" v záležitostiach, ktoré by mohli mať vplyv na "bezpečnosť a stabilitu" v regióne. V snahe predísť ďalšiemu konfliktu v oblasti je v súčasnosti v neustálom kontakte s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
Mubarak počas nedávneho stretnutia s irackým ministrom zahraničných vecí Nádžím Sabrím apeloval na Iračanov, aby dovolili zbrojným inšpekciám postupovať bez prekážok pri pátraní po zbraniach hromadného ničenia na irackom území.
Postup USA vo vzťahu k Iraku kritizoval bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. Spojené štáty podľa jeho slov zatiaľ nepresvedčili väčšinu sveta o tom, že im viac záleží na odzbrojení Iraku než na irackej rope.
"Mnoho ľudí sa pýta: Je to skutočne o Saddámovi Husajnovi? Je to skutočne o zbraniach hromadného ničenia? Možno je to o zbrojárskych kontraktoch. A možno je to o kontrole nad ropou v tejto oblasti," povedal Gorbačov v pondelok na začiatku dvojtýždňového turné v USA.
Podľa Gorbačova by sa nemal Washington rozhodnúť pre vojenský útok bez dôkladného zváženia reakcie zvyšku sveta na takýto krok.