Tel Aviv 12. novembra (TASR) - Irak disponuje iba veľmi obmedzenými prostriedkami, aby v prípade amerického vojenského úderu zaútočil na Izrael. Navyše, ich použitie je nepravdepodobné. Vyplýva to z analýzy Jaffeeho centra bezpečnostných štúdií univerzity v Tel Avive (JCSS).
"Iracký útok na Izrael je nepravdepodobný a ešte menej pravdepodobné je, že by spôsobil vážne škody," potvrdil pre francúzsku agentúru AFP bezpečnostný expert JCSS Jiftah Šapir. Irak podľa neho disponuje maximálne 20 raketami zem-zem typu Scud, ktoré by mohli zasiahnuť izraelské územie.
"Nie je vôbec isté, či má iracký režim záujem, či dokonca prostriedky na vystrelenie rakiet na Izrael. Rakety Scud by museli byť odpálené zo západnej časti Iraku, ktorá sa veľmi rýchlo dostane pod kontrolu amerických síl," dodal.
Šapir ďalej zdôraznil, že izraelská armáda má v súčasnosti omnoho lepšiu protivzdušnú obranu, schopnú zničiť rakety zem-zem, než počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991, keď 39 irackých rakiet zasiahlo územie židovského štátu, vrátane oblasti Tel Avivu.
Iracký útok si vtedy vyžiadal dvoch mŕtvych a desiatky zranených. Na nátlak USA, ktoré nechceli oslabiť medzinárodnú koalíciu proti Saddámovi Husajnovi, Izrael na útok neodpovedal. Armáda židovského štátu medzitým získala do svojej výzbroje nové rakety Hec izraelskej výroby, ako aj modernizované americké rakety zem-vzduch typu Patriot.
Riaditeľ Jaffeeho centra profesor Šai Feldman vylúčil možnosť izraelskej operácie proti Iraku - s výnimkou "extrémnych okolností", ak by iracký útok mohol spôsobiť vážne škody. To je však podľa neho prakticky vylúčené.
"Nech sa už stane čokoľvek, Izrael bude musieť byť pri svojej reakcii veľmi opatrný, pretože izraelská odpoveď by mohla vážne poškodiť americké záujmy, a tak narušiť naše vzťahy s Washingtonom," zdôraznil Feldman. Prípadnú tvrdú odpoveď židovského štátu by navyše komplikovala prítomnosť amerických bojových jednotiek na irackom území.
Podľa ďalšieho predstaviteľa JCSS - generála vo výslužbe Šloma Broma z vojenského pohľadu by Američania nemali mať problém iracké sily zničiť. V porovnaní s rokom 1991 Bagdad v dôsledku medzinárodných sankcií stratil polovicu svojej bojovej kapacity.
"Z 20 divízií irackej armády sa Saddám Husajn môže spoľahnúť iba na šesť divízií prezidentskej gardy," konštatuje Brom. Na druhej strane americká armáda disponuje oveľa presnejšími a sofistikovanejšími zbraňami než počas vojny v Perzskom zálive, čo by jej umožnilo do priamych bojov nasadiť menej mužov.