WASHINGTON. Spojené štáty by sa mali vrátiť do Iraku a bojovať proti miestnym povstalcom z Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL), ktorí postupne obsadzujú tamojšie mestá.
V piatkovom rozhovore pre britský denník The Daily Telegraph to povedal generál David Petraeus, ktorý v minulosti viedol spojenecké jednotky v oblasti.
"Musíme si dávať pozor a byť nestranní, ak ponúkneme vojenskú pomoc. Ale rastúca hrozba zo strany ISIL-u znamená, že vojenská akcia bude nevyhnutná," myslí si Petraeus.
Ako dodal, irackí povstalci predstavujú potenciálnu hrozbu aj pre ďalšie krajiny.
"Vyzerá to tak, že ide o viac ako len teroristickú skupinu," dodal generál.
Zároveň vyjadril sklamanie nad tým, že situácia v Iraku sa opäť mení k horšiemu osem rokov po tom, ako sa mu v krajine podarilo výrazne zredukovať počet teroristických útokov.
Zásah v Iraku by podľa neho mal byť cielený, ale obmedzený.
Petraeus sa po ukončení kariéry v armáde stal šéfom Ústrednej spravodajskej služby (CIA), z postu však odstúpil pre mimomanželský pomer s novinárkou Paulou Broadwellovou.
Funkciu prevzal v septembri 2011 po tom, ako odstúpil z postu šéfa veliteľa spojeneckých vojsk v Afganistane.
Petraeusa oceňujú za pokrok v boji proti afganskému hnutiu Taliban a pri stabilizácii južných nepokojných regiónov.
Svoju povesť si však vybudoval ešte predtým najmä v Iraku, kde takisto šéfoval spojeneckým jednotkám.