Haag 12. novembra (TASR) - Haagsky tribunál OSN pozmenil žalobu proti bývalému veliteľovi bosnianskosrbských jednotiek Ratkovi Mladičovi, v ktorej ponechal len najvážnejšie obvinenia. Tribunál týmto krokom prípad sústredí na genocídu a zločiny proti ľudskosti.
Predchádzajúca žaloba obsahovala 36 bodov. Nový dokument má 15 bodov, vrátane exterminácie, vraždy a deportácií. "Podľa názoru prokuratúry tieto zmeny sú viac v súlade so súčasnou praxou úradu žalobcu a odzrkadľujú vývoj právnej teórie tribunálu," uvádza sa v dnes zverejnenom vyhlásení Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
ICTY vyvíja tlak na juhoslovanskú vládu, aby zatkla Mladiča, ktorý sa podľa tribunálu nachádza na území krajiny. Predstavitelia Belehradu tieto tvrdenia odmietajú. Zmena obžaloby má urýchliť súdne pojednávanie v prípade, ak sa Mladiča podarí do Haagu dostať.
Tribunál - ktorý momentálne súdi juhoslovanského a srbského exprezidenta Slobodana Miloševiča, obvineného v súvislosti s ozbrojenými konfliktami v Kosove (1998-99), Bosne (1992-95) a Chorvátsku (1991-95) - chce prípady, minimálne však predkladanie dôkazov proti obžalovaným, uzavrieť do roku 2008.
Mladiča (60) ICTY prvý raz obžaloval v júli 1995 (žalobu rozšírili v novembri toho istého roku) spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom. Medzi hlavnými zločinmi, ktoré prokuratúra tribunálu obom lídrom pripisuje, je zodpovednosť za srebrenickú masakru viac ako 7000 Moslimov a trojročné obliehanie Sarajeva.
Medzi obvineniami, ktoré z Mladičovej žaloby vyškrtli, je nezákonné väznenie civilistov a kruté a nehumánne zaobchádzanie s dotyčnými, ničenie náboženských inštitúcií a rabovanie. Faktické vyhlásenie zdôvodňujúce tieto obvinenia presunuli na podporu zostávajúcich bodov obžaloby.
Okrem zrušenia niektorých obvinení ICTY k žalobe proti Mladičovi pridal niekoľko nových bodov, vrátane spoluúčasti na genocíde, deportácie, terorizovania civilistov.
Mladič teraz čelí jednému obvineniu z genocídy, siedmim obvineniam zo spoluúčasti na genocíde a šiestim obvineniam z porušenia zákonov a pravidiel vedenia vojny - vrátane vrážd, terorizovania civilistov a zajímania rukojemníkov.
Kancelária prokuratúry pozmenenú žalobu predložila 11. októbra. Zmena, schválená príslušným sudcom, má vytvoriť podmienky pre spojenie Mladičovho prípadu s prípadom Karadžiča. Individuálnu žalobu proti Karadžičovi vzniesli v apríli 2000.
Mladič a Karadžič sú najprominentnejšie postavy zo zoznamu obžalovaných, ktoré zostávajú na slobode. Predpokladá sa, že Karadžič sa ukrýva v Bosne, kde medzinárodné jednotky podnikli niekoľko neúspešných pokusov o jeho zatknutie. V súvislosti s Mladičom predseda ICTY Claude Jorda v správe Bezpečnostnej rade OSN poukázal na to, že Juhoslávia nezatýka Mladiča a iných podozrivých, ktorí sa nachádzajú na jej území. Hlavná prokurátorka tribunálu Carla del Ponte z tohto dôvodu navrhla uvalenie medzinárodných sankcií proti Juhoslávii.