WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama vo štvrtok oznámil, že USA vysielajú 300 vojenských poradcov do Iraku, aby pomohli potlačiť vzrastajúce povstanie sunnitských extrémistov.
Zároveň vyzval irackých lídrov, aby sa povzniesli nad svoje rozpory a spojili s cieľom nájsť politické riešenie krízy.
Obama pred novinármi v Bielom dome zopakoval, že americké ozbrojené pozemné sily sa nevrátia do boja v Iraku.
Ponechal otvorenú možnosť cielených náletov v budúcnosti s tým, že USA tiež zintenzívnia spravodajskú činnosť v Iraku a chcú vytvoriť spoločné operačné centrá s Iračanmi v Bagdade a na severe krajiny.
S Kerrym pôjdu rokovať
"Nie sme schopní jednoducho vyriešiť tento problém vyslaním desaťtisícov vojakov a prisľúbením krvi a financií, ktoré už boli vynaložené v Iraku," vyhlásil Obama po stretnutí so svojím tímom pre národnú bezpečnosť. "Toto je v konečnom dôsledku niečo, čo budú musieť vyriešiť Iračania," citovala ho agentúra AP.
Obama dodal, že pre súčasnú irackú vládu bude ťažké vyriešiť krízu, pokiaľ nebude viac inkluzívna, prístupná pre všetky skupiny spoločnosti.
Nevyzval však na odstúpenie irackého premiéra Núrího Málikího s konštatovaním, že nie je úlohou USA vyberať irackých lídrov.
Šéf Bieleho domu okrem toho oznámil, že on a jeho minister zahraničných vecí John Kerry odcestujú tento víkend na rozhovory na Blízky východ a do Európy.
Ako môže Irán pomôcť
Irán môže podľa Obamu zohrať konštruktívnu úlohu v Iraku, ak vyšle rovnaké posolstvo ako USA - že iracká vláda musí byť otvorená všetkým Iračanom a rešpektovať záujmy sunnitov a Kurdov.
Ak však Irán vstúpi do konfliktu len ako ozbrojená sila podporujúca šiitmi vedenú vládu v Bagdade, jeho angažovanie pravdepodobne zhorší situáciu.
Islamskí fundamentalisti z Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS) pomaly postupujú smerom na Bagdad, postup bol však spomalený ofenzívou vládnych síl a šiitských milícií.
Povstalci majú pod kontrolou okrem iných miest aj Mósul a Tikrít.