BAGDAD. Irak oficiálne požiadal Spojené štáty, aby spustili letecké útoky proti džihádistom, ktorí sa zmocnili niekoľkých kľúčových miest v krajine. Informuje o tom BBC.
Iracký minister zahraničných vecí Hošjár Zebarí povedal, že Irak požiadal o letecké útoky s cieľom "zlomiť morálku" skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIS), ktorá sa zmocnila viacerých miest pri bleskovej ofenzíve počas uplynulého týždňa.
Irak čaká na pomoc
Zebarí po stretnutí šéfov diplomacie arabských krajín v saudskoarabskej Džidde dodal, že spojenec Iraku, šiítska regionálna veľmoc Irán, dosiaľ nezasiahla, avšak podľa jeho slov "je všetko možné", informovala agentúra Reuters.
Predseda zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generál Martin Dempsey v stredu pred Kongresom vo Washingtone potvrdil, že Irak požiadal o americkú leteckú podporu, podrobnosti o žiadosti však neposkytol.
Na otázku, či by USA mali tejto požiadavke vyhovieť, Dempsey reagoval nepriamo: "Je v našom národnobezpečnostnom záujme postaviť sa proti ISIS, kdekoľvek ich nájdeme."
Sunitskí povstalci zaútočili na najväčšiu irackú ropnú rafinériu v Bajdží severne od Bagdadu.
Rafinéria je jednou z troch rafinérií v Iraku a jediná, ktoré spracováva ropu na severe krajiny.
Iracký premiér Nouri Maliki vyzval Iračanov, aby sa sa zjednotili proti bojovníkom.
Americkí vojaci sú už v Iraku
Prezident Barack Obama bude o situácii v Iraku v stredu hovoriť so senátormi. Spojené štáty už do krajiny vyslali 275 vojakov na ochranu svojich občanov a veľvyslanectva.
Podľa britského premiéra Davida Camerona plánujú islamisti v Iraku aj útoky v Británii.
"Nesúhlasím s tým, že ak chce niekto nastoliť islamský štát v centre Iraku, nie je to naša vec," povedal Cameron.
Británia opakovane vylúčila možnosť vojenskej intervencie v Iraku proti sunnitským fundamentalistom, do Bagdadu však už vyslala prieskumný tím a krajine poskytuje humanitárnu pomoc.