Paríž 12. novembra (TASR) - Francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy si zatiaľ nie je istý, či je potrebný nový zákon o imigrácii. V rozsiahlom rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Figaro konštatoval, že predtým sa treba zamyslieť nad vypracovaním zoznamu bezpečných krajín, do ktorých by sa za zjednodušených procedúr mohli vyhostiť cudzinci bez potrebných dokladov.
Taký prístup by uľahčil triedenie žiadostí o azyl. Rumunsko, ani Bulharsko nie sú Irakom prezidenta Saddáma Husajna, zdôraznil Nicolas Sarkozy. Ďalšou témou, nad ktorou sa v spojitosti s ilegálnou imigráciou treba zamyslieť, je rozšírenie Európskej únie. Jedna z vonkajších hraníc únie pravdepodobne povedie cez Rumunsko, povedal francúzsky minister. Lenže Rumunsko nie je schopné brániť hranicu samo. Preto treba rozmýšľať nad vytvorením zboru európskych imigračných dôstojníkov, aby každý člen únie pomohol "pohraničnej krajine" chrániť celú Európsku úniu, uviedol Sarkozy.
V spojitosti s imigráciou cudzincov do Francúzska minister podčiarkol, že nemá rád slovo kvóta. V odpovedi na otázku denníka, či by chcel politiku kvót na americký spôsob, N. Sarkozy vysvetlil: slovo kvóta znamená, že "vezmeme najlepších a ostatným odmietneme dať šancu". "Nechceme vydrancovať krajiny, v budúcnosti môžeme potrebovať pracovnú silu na práce, ktoré nebudú chcieť robiť Francúzi," dodal minister.
Na otázku, či sa treba obávať atentátov islamských fundamentalistov vo Francúzsku, odpovedal: "Hrozba existuje." Podčiarkol, že viac ako predtým je dôležitá spolupráca demokratických krajín.
V spojitosti s táborom Červeného kríža pri mestečku Sangatte minister Sarkozy uviedol, že tábor nie je zatvorený, lebo 5000 cudzincov sa v ňom zaregistrovalo a 1800 v ňom nocuje. Francúzsko 5. novembra, s 10-dňovým predstihom, prestalo v tábore prijímať nových utečencov. Podľa ministra sa prílev utečencov výrazne znížil. Krajina má dosť zariadení na prijatie cudzincov, nemusia "blúdiť ulicami mesta Calais".
Situácia v Sangatte je už štyri roky dramatická, lebo sa komplikuje aj nezodpovednými diskusiami, vyzdvihol minister. Za "nezodpovednými diskusiami" stoja tí, čo napomáhajú, aby situácia bola v slepej uličke, odpovedal na otázku denníka. Činnosť terajšej vlády je odsúdením stagnácie minulého kabinetu, dodal.
V tábore žijú imigranti 55 národností: napríklad zo Sudánu, 90 z Rumunska, prevažnú väčšinu tvoria Kurdi a 20 až 25 percent predstavujú Afganci, uviedol Sarkozy pre Le Figaro.