Novým šéfom Európskej komisie sa napriek odporu Británie zrejme stane Jean-Claude Juncker.
BERLÍN, BRATISLAVA. Desať dní pred summitom v Bruseli je zrejme rozhodnuté. Novým šéfom Európskej komisie sa stane bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, kandidát ľudovcov, ktorí vyhrali májové voľby do Európskeho parlamentu.
„Bude to Juncker,“ povedal pre Der Standard nemenovaný politik, ktorý sa zúčastňuje na rokovaniach o nástupcovi José Manuela Barrosa.
Cameron nemá dosť
Juncker (60)
- v rokoch 1995 až 2013 bol najdlhšie slúžiacim predsedom vlády v histórii EÚ,
- od roku 2005 bol osem rokov šéfom euroskupiny, čo sú ministri financií eurozóny,
- mal zásluhu na konečnej verzii Maastrichtskej zmluvy, vytvoril plán boja s nezamestnanosťou v EÚ.
Britský premiér David Cameron neuspel s kritikou Junckera ako presvedčeného Európana, ktorý nebude robiť potrebné reformy a nemá potrebný mandát.
Premiér, ktorý pripomínal, že zvolenie Junckera urýchli odchod Británie z Únie, neuspel, hoci na svoju stranu získal Holandsko, Švédsko a Maďarsko. Nemá však dosť hlasov, aby rozhodnutie lídrov kvalifikovanou väčšinu zablokoval.
Štáty i frakcie europarlamentu pritom tlačia na rozhodnutie, bez mena nového šéfa eurokomisie nemôžu rozhodovať o obsadení ďalších postov ani o programe novej eurokomisie.
Dôverný list lídrom
Merkelová sa údajne rozhodla cez víkend, keď snahy dohodnúť sa s Cameronom nevyšli. Podľa holandského denníka De Volksrant už kancelárka napísala dôverný list európskym lídrom, v ktorom píše, že z „vnútropolitických dôvodov“ navrhne Junckera s tým, že ďalšia debata by škodila Európskej únii.
O Cameronovej prehre píše aj denník Financial Times, ktorý cituje Matsa Perssona z organizácie Open Europe. „Cameron už nemá šancu zabrániť tomu. Ďalší odpor škodí už len jemu,“ povedal Persson.
Podľa denníka Bild je za „vnútropolitickými dôvodmi“ podpora, ktorú dostal Juncker od najdlhšie slúžiaceho nemeckého kancelára Helmuta Kohla.
„Nemáme inú možnosť ako podporiť Junckera,“ povedal pre BBC aj nemecký europoslanec Elmar Brok.
Päť frakcií europarlamentu navrhlo pred májovými voľbami kandidátov na šéfa eurokomisie s tým, že frakcia, ktorá vyhrá, má na post prednostné právo, pretože má mandát od voličov. Šéfa eurokomisie navrhujú európski lídri, kandidát prvý raz potrebuje podporu Európskeho parlamentu.