Bagdad 12. novembra (TASR) - Iracký parlament v dnešnom hlasovaní jednomyseľne zamietol rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o odzbrojení Bagdadu, avšak ponechal definitívne rozhodnutie v tejto veci prezidentovi Saddámovi Husajnovi.
"Toto je jednomyseľné hlasovanie odporúčajúce odmietnuť rezolúciu BR OSN v súlade s mienkou našich ľudí, ktorí nám dôverujú, a zároveň oprávňujúce politické vedenie Iraku definitívne rozhodnúť v tejto otázke," uvádza sa vo vyhlásení 250-členného irackého zákonodarného zboru, ktorý tak prijal pondelkové odporúčanie parlamentného výboru pre zahraničné vzťahy.
Parlament zároveň deklaroval, že nech už bude prezidentovo rozhodnutie akékoľvek, bude vždy stáť pri politickom vedení Iraku: "Iracké politické vedenie by malo prijať také rozhodnutie, aby ochránilo iracký ľud a irackú nezávislosť, dôstojnosť. Zároveň oprávňujeme prezidenta Husajna, aby prijal rozhodnutie, ktoré považuje v tejto situácií za vhodné, pričom jeho múdremu vedeniu vyjadrujeme našu plnú podporu."
Predseda irackého parlamentu Sádún Hammadí najskôr požiadal poslancov, aby hlasovali za prijatie, alebo odmietnutie rezolúcie BR OSN. Vzápätí oznámil, že parlament ju jednomyseľne zamietol, aj keď nebolo jasné, koľko poslancov je presne prítomných v sále.
V druhom hlasovaní poslanci odobrili návrh nechať definitívne rozhodnutie prezidentovi a v treťom hlasovaní schválili celý návrh ako celok tiež jednomyseľne.
Ovplyvniť iracký zákonodarný zbor sa ešte dnes dopoludnia pokúšal Saddámov syn Udaj. Syn irackého prezidenta v liste zaslanom parlamentu vyzval poslancov, aby hlasovali pre prijatie novej rezolúcie o odzbrojení krajiny.
"To, čo sa od nás ako od národného zhromaždenia vyžaduje, je prijatie jasných rozhodnutí. Ako národné zhromaždenie by sme mali prijať rezolúciu OSN, o ktorej práve diskutujeme," uviedol Udaj, ktorý je sám poslancom.
Iracká televízia nevysielala dnešné parlamentné zasadnutie naživo a tak sa Iračania museli spoliehať len na zahraničný rozhlas. Otváraciu časť a hlasovanie priniesla v záberoch arabská satelitná televízia so sídlom v Katare al-Džazíra, avšak tú Iračania nemôžu pozerať kvôli tomu, že vláda zakázala satelitné taniere.
Irak sa musí do 15. novembra rozhodnúť, či prijme tvrdé podmienky stanovené v rezolúcii a umožní zbrojným inšpektorom neobmedzený prístup na všetky miesta, ktoré budú chcieť preskúmať pri pátraní po zbraniach hromadného ničenia.