Viedeň 12. novembra (TASR) - Konflikt medzi EÚ, Ruskom a Litvou kvôli mestu Kaliningrad sa podarilo vyriešiť dohodou o vízach, ktoré v podstate vízami nie sú, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Budúcemu členovi EÚ - Litve - nehrozí, že zostane mimo Schengenského priestoru, enkláve nehrozí, že by prišla o kontakty s materskou krajinou a Moskve zas nehrozí, že by v tomto prípade stratila svoju tvár. Pre prezidenta Vladimira Putina by totiž strata Kaliningradu znamenala revidovanie výsledkov druhej svetovej vojny, pokračuje Der Standard.
V tejto súvislosti denník poznamenáva, že Rusko považuje stále samé seba za víťaznú veľmoc. Spoliehajúc sa na toto vedomie a na svoje zásoby ropy a plynu sa Moskva pokúša vystupovať voči Európskej únii s istou dávkou sebavedomia. Zrejme si je vedomá toho, že krajiny Európskej únie dnes už nemožno zastrašiť. Aj preloženie miesta konania summitu EÚ a Ruska z Kodane do Bruselu sa neudialo kvôli konfliktu v súvislosti s konferenciou predstaviteľov Čečencov v dánskej metropole ale z čisto pragmatických dôvodov.
Zlé vzťahy s Európskou úniou si totiž Moskva nemôže dovoliť z hospodárskych dôvodov, poznamenáva rakúsky denník. Súčasne pripomína, že Európania si môžu v prípade potreby dopĺňať zásoby ropy a plynu zo Severnej Afriky a zo Severného mora.
Neoblomnosť Moskvy v prípade Kaliningradu by bola okrem toho nedôveryhodná. Putin sa napokon už dávnejšie zmieril s oveľa chúlostivejšou otázkou - s plánovaným prijatím troch niekdajších sovietskych republík, Estónska, Litvy a Lotyšska do NATO. V takomto prípade sa totiž Kaliningrad stane ostrovom v priestore Severoatlantickej aliancie.
Vyriešenie otázky Kaliningradu by mohlo mať napokon priaznivý dopad aj na samotnú schudobnenú ruskú enklávu. Kaliningradčania majú teraz nádej, že Moskva sa o ich mesto začne zaujímať oveľa viac aj po stránke hospodárskej pomoci a ďalšieho rozvoja, uzatvára Der Standard.