KYJEV, TEL AVIV. Oficiálne pokusy dostať z niektorých miest na Ukrajine, kde sa usadili separatisti, ženy a deti, zlyhávajú.
Vyjednávania inciované prezidentom Petrom Porošenkom nateraz nepriniesli žiadne výsledky. Ľudia si preto pomáhajú sami.
Denník New York Times píše o skupine dobrovoľníkov, ktorí v minivanoch vyvážajú zo Slovianska deti a ich matky. Muži majú prísny zákaz.
Bez benzínu, so sviečkami
Vodiči nechcú riskovať otázky, ani podozrenia, že pomáhajú militantom. Ak chce otec rodiny tiež odísť, musí to zvládnuť sám na vlastnom aute.
Autá sú na nebezpečnej ceste označené len plachtou s nápisom Deti. To im ale negarantuje nič. Vodiči hovoria, že už pri nich strieľali výstražné strely a minulý týždeň Rusi zajali autobus s deťmi z detského domova v Luhansku, ktoré smerovali do Dnepropetrovska a poslali ich do Ruska.
Napriek riskantnej ceste v preplnených autách sú ženy zo Slovianska odhodlané na odchod.
V meste, ktoré od apríla ovládajú separatisti, pomaly umiera život. Autá stoja, lebo nie je benzín. Potraviny, ak sú, sú veľmi drahé a ľudia na ne nemajú. Elektrické vedenie je na mnohých miestach porušené, ľudia si svietia sviečkami.
"Predým som nechcela odísť. Ale teraz odchádzam. Už nemám nervy na to, aby som stále počúvala ostreľovanie, " povedala novinám mama dvoch detí Anna Ivašenková. Chystala sa na dvojhodinnovú cestu cez komplikované územie s nepredvídateľnými udalosťami.
Smerujú na Krym
V Donecku, kam smerovala, si ženy a ich deti deň oddýchnu v bytoch dobrovoľníkov a potom smerujú na Krym, kde im v letných táboroch poskytujú ubytovanie. Aj v tom je politika.
Proruské skupiny chcú, aby rusky hovoriaci utečenci smerovali radšej na ruské územia.
Ľudia, ktorí evakuácie organizujú ale radšej ako o politike hovoria o potrebe pomôcť. Jedna z organizátorok Nadežda Považnaja, hovorí, že stratila mamu, keď mala osem rokov a poháňa ju presvdečenie, že žiadne dieťa by nemalo zostať samé.
"Musím pomáhať. Nemôžem ich tam nechať. V istom momente sa musíte rozhodnúť. Myslím, že pre to nás dali na túto modrú planétu. To je to, čo robím," hovorí Sergej Požidajev, ktorý už zo Slovianska dostal aj 12 dňové bábätko.
Rusi stopli plyn Ukrajine. Pocítime to, ak potrvá spor aj v júliČítajte