Krevety, ktoré sú v Thajsku produktom otrockej práce, pritom kupujú aj európske reťazce.
BANGKOK, BRATISLAVA. Pracujú dvadsať hodín bez prestávky. Aj keď poctivo robia, neustále ich bijú a mučia. Niektorí sú na mori už roky bez platných povolení.
Mnohí videli, ako ich kolegov zabili – len tak, pre disciplínu.
Ich jedinou úlohou je chytiť dostatočné množstvo malých rýb a rybieho odpadu, ktorým potom kŕmia krevety na obrovských krevetích farmách v Thajsku. A ktoré potom kupujú Tesco či Carrefour.
Otrocký biznis
Britský denník Guardian pracoval šesť mesiacov na sérii investigatívnych reportáží, ktoré odhalili drsné praktiky rybárskeho priemyslu v Thajsku.
Podľa ich pátrania využívajú firmy, ktoré chovajú krevety, aj lode, na ktorých roky pracujú muži v otrockých podmienkach.
„Nechávali ma pripútaného reťazami, nestarali sa o mňa a ani mi nedávali jedlo... predávali nás ako zvieratá,“ povedal pre Guardian Vuthy, bývalý mních z Kambodže.
Podobne ako iných aj jeho predali na otrockú prácu za nie viac ako 300 eur. Väčšina naletela sprostredkovateľom, ktorí im sľúbili prácu.
Podľa vietnamskej Asociácie exportérov morského jedla je Thajsko po Číne druhým najväčším exportérom kreviet na svete.
Najväčšia thajská potravinárska spoločnosť a najväčší chovateľ kreviet na svete Charoen Pokphand (CP) Foods kupuje nevyužiteľné ryby práve od rybárov, ktorí na prácu využívajú tisíce nelegálnych migrantov.