KIRKÚK, BRATISLAVA. Irak sa v súčasnej situácii nemusí štiepiť len medzi šiitov (vláda) a radikálnych sunnitov (islamisti).
Chaos sa snažia využiť aj Kurdi a posilniť si svoju autonómiu. A možno až k nezávislosti.
Iracký Kurdistan, teda autonómny región na severe Iraku, má už dlhšie problémové vzťahy s centrálnou vládou v Bagdade. Hnev irackej vlády vyvolali Kurdi, keď začali vyvážať a predávať ropu zo svojho územia do zahraničia.
Ropa do Turecka
Kurdi postavili ropovod do tureckého prístavu Ceyhan. Koncom mája ním začala prúdiť prvá ropa, podľa časopisu Forbes už naložili dva milióny barelov ropy na tankery a chcú ju predať.
Podľa irackej ústavy môže ropy predávať iba iracká vláda a zisky z nej musia prúdiť iba do centrálneho rozpočtu, odkiaľ ich prerozdeľujú do regiónov.
Bagdad hrozí Ankare, že ju bude žalovať, že sa podieľa na pašovaní ropy, rovnako aj každému, kto ju od Kurdov príjme. Kurdskej autonómnej oblasti už zastavili peniaze z rozpočtu.
To však nie je všetko. Kurdi sa s Bagdadom sporia o časť územia okolo mesta Kirkúk. Vo štvrtok ho kurdské milície pešmerga obsadili, keď ho opustili jednotky irackej armády.
Kurdi ho označujú za svoj Jeruzalem, keď ho v roku 2003 oslobodili od armády Saddáma Husajna, miestni obyvatelia ich vítali ako osloboditeľov.
Mesto je síce chudobné, ale naokolo sú rozsiahle ropné polia.
„Budeme Kirkúk brániť do poslednej kvapky krvi,“ povedal podľa Financial Times Šajch Džáfar Mustafa, de facto minister obrany regionálnej kurdskej vlády.
Tí, čo čelia smrti
Kurdi majú svoje lokálne milície pešmerga, čo v preklade znamená „tí, čo čelia smrti“. Celkovo ich tvorí 190-tisíc vojakov, pre porovnanie samotná iracká armáda sa skladá z 250-tisíc.
Do boja s islamistami sa veľmi nezapájajú. „Na väčšine miestach my neobťažujeme ich a oni nás,“ povedal pre Washington Post veliteľ pešmergy generál Šaukur Zibári.
Kurdi už naznačujú, že úplne vylúčené pre nich nie je ani referendum o nezávislosti, ktoré by takmer určite prešlo.
„Ak sa nedohodneme s Bagdadom, máme ďalšie alternatívy a využijeme ich,“ povedal premiér miestnej vlády Masúd Barzání podľa Washington Post.
Kurdov žije v Iraku asi päť miliónov, celkovo ich je v okolitých krajinách vyše 20 miliónov.