BEJRÚT. Najmenej 50-tisíc detí z radov sýrskych utečencov v Libanone musí pracovať, často v ťažkých podmienkach a 12 hodín denne, aby mali ich rodiny čo jesť a strechu nad hlavou.
Pri príležitosti Svetového dňa boja proti detskej práci na to upozornila humanitárna organizácia CARE.
V Libanone žije vyše milióna sýrskych utečencov. Ušli pred občianskou vojnou vo vlasti, ktorá pokračuje štvrtým rokom a vyžiadala si už vyše 160-tisíc mŕtvych.
Agentúra Reuters citovala CARE, ktorá uviedla, že školu navštevuje len 50 percent detí sýrskych utečencov a v Libanone je to okolo 30 percent.
Deti, ktoré pracujú ako pouliční predajcovia, hovoria, že si zarobia do päť dolárov za deň.
Ďalšie pracujú v kaviarňach, obchodoch alebo v poľnohospodárstve či na stavbách. Niektoré hovoria, že cestujú i niekoľko hodín autobusom za prácou do hlavného mesta Bejrútu.
V Jordánsku, kde žije takmer 600-tisíc sýrskych utečencov, vzrástla detská práca od začiatku vojny v Sýrii na dvojnásobok, uviedla CARE.
Informovala, že finančne pomáha rodinám v Jordánsku a Libanone, ktorý utečenecké tábory zakázal, aby umožnil deťom namiesto práce navštevovať školu. Obmedzuje ju však nedostatok financií.
"Podmienky sú tvrdé a bezpečnosť detí nie je zaručená," varovala zástupkyňa CARE v Jordánsku Johanna Mitscherlichová.
Vysvetlila, že rodiny majú prostriedky iba na jedno či dve jedlá za deň. "Veľa detí má zranenia z vojny a sú traumatizované a nemôžu preto pracovať ani navštevovať školu".
Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) pracuje vo svete ešte stále asi 168 miliónov detí, čo je o tretinu menej ako v roku 2000.