SLOVIANSK, PRAHA. Od začiatku vojenskej operácie na východe Ukrajiny zahynulo podľa ukrajinského ministerstva zdravotníctva najmenej 250 civilistov. Z toho je pätnásť žien a dve deti.
V posledných dvoch dňoch sa počet mŕtvych v Luhanskej aj Doneckej oblastiach prudko zvýšil – do márnic len od utorka priviezli viac ako 50 tiel civilistov so stopami násilnej smrti.
Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko pritom chce do konca týždňa boje zastaviť a otvoriť koridor do Ruska, aby sa tam mohli vrátiť ruskí žoldnieri a dobrovoľníci. Zatiaľ sa Kyjev skôr snaží, aby z ostreľovaných miest vyšli ženy a deti, a mŕtvych civilistov bolo čo najmenej.
Situáciu komplikujú nové posily, ktoré prúdia k separatistom z Ruska – v stredu prešlo cez hranice do Luhanskej oblasti dvesto ozbrojených ľudí, podľa miestnych médií boli niektorí z bývalých sovietskych stredoázijských republík. Ukrajinskej národnej garde sa nedarí uzavrieť hranicu.
Veľké problémy však majú aj separatisti s jednotnosťou velenia a koordináciou akcií. Nie je jasné, kto má aké kompetencie a kto sa komu podriaďuje.
To dokumentuje aj situácia so zatknutím neslávne preslávenej postavy vojny za samostatnosť Doneckej oblasti, štyridsaťdeväťročného „ľudového starostu“ Slovianska Viačeslava Ponomariova.
Bojoví druhovia ho tento týždeň zosadili z funkcie a odviezli do väzenia. Zadržaný nebol preto, že okrem iného organizoval prvý únos pozorovateľov OBSE, ale v dôsledku rozporov medzi povstalcami.
Práve v Sloviansku prebiehajú najťažšie boje, obe strany používajú ťažké zbrane a civilistov je v meste už len veľmi málo. Nefunguje tam internet a telefón, problém je s vodou aj elektrinou.
Ponomariova zatkol ďalší známy vodca rebelov, ruský občan, bývalý vojak Igor Strelkov. Ponomariov sa napríklad usiloval o to, aby Sloviansk s ním na čele bol uznaný za hlavné centrum doneckého odporu. Ostatných vodcov východu označoval za „sluhov miestnych oligarchov“.
Autor: Agentúra Epicentrum