SME

Holandský parlament začal vyšetrovanie okolností srebrenickej masakry

Haag 11. novembra (TASR) - Holandský parlament dnes začal verejné vyšetrovanie okolností srebrenickej masakry, pri ktorej v júli 1995 zahynulo viac ...

Haag 11. novembra (TASR) - Holandský parlament dnes začal verejné vyšetrovanie okolností srebrenickej masakry, pri ktorej v júli 1995 zahynulo viac ako 7000 bosnianskych Moslimov.

Cieľom vyšetrovania je preskúmať úvahy, že holandská armáda udalosti maskovala s cieľom chrániť zodpovedných za zlyhanie holandských príslušníkov modrých prílb pri ochrane tzv. bezpečnej zóny OSN pred jednotkami bosnianskych Srbov. Parlamentná komisia má tiež zistiť, či sa tragickým udalostiam nedalo predísť. Jedným z dôležitých cieľov vyšetrovania je aj stanovenie individuálnej zodpovednosti za zlyhanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred komisiou má vystúpiť 37 svedkov, vrátane holandských vojakov, veliteľov a politikov. Vypovedať budú aj viacerí svedkovia zo zahraničia. Ich totožnosť zatiaľ nezverejnili, v tejto súvislosti sa objavili úvahy, že by mohlo ísť o popredných predstaviteľov OSN.

Bosnianskosrbské jednotky pod velením generála Ratka Mladiča obsadili srebrenickú enklávu bez odporu malej - asi 200 člennej - jednotky ľahko vyzbrojených holandských vojakov z jednotky OSN, ktorá nedisponovala dostatočným mandátom - vojaci mohli strieľať len v sebaobrane. Za bezmocného prizerania modrých prílb bosnianskosrbskí vojaci pod zámienkou evakuácie oddelili ženy od mužov a chlapcov v bojaschopnom veku, ktorých v okolitých lesoch postrieľali.

V správe zverejnenej v apríli, ktorú na objednávku haagskeho kabinetu vypracoval Holandský inštitút pre vojnovú dokumentáciu (NIOD), sa konštatuje zodpovednosť holandskej vlády a OSN. Podľa autorov politické a vojenské vedenie poslalo vojakov na "nemožnú misiu". Správa zodpovednosť za zlyhanie pripisuje nedostatkom v komunikácii a prehnaným medzinárodným ambíciám holandskej vlády. Autori správy obvinili vedenie armády zo zamlčiavania určitých informácií o masakre, ktoré by mohli poškodiť povesť ozbrojených síl. Po zverejnení správy holandská vláda prijala kolektívnu zodpovednosť a podala - mesiac pred naplánovanými voľbami - demisiu. Z funkcie odstúpil aj hlavný veliteľ pozemných síl, generál Ad van Baal.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky pojednávania, ktoré vysiela štátna televízia, podľa pozorovateľov nebudú mať zdrvujúce politické následky. V prípade, že komisia dospeje k záveru, že jednotlivci mohli masakre predísť, však môžu otvoriť cestu k žiadostiam, aby holandský štát vyplatil odškodné príbuzným srebrenických obetí.

Komisia má záverečnú správu predložiť v januári 2003.

Ako prvý svedok vystúpil veliteľ roty, kapitán Jelte Groen z práporu Dutchbat, ktorý v Srebrenici pôsobil. Groen poukázal na nedostatočný počet a vyzbrojenie jeho jednotky, ktorá sa 10. júla 1995 ocitla proti výrazne väčšej jednotke dobre vyzbrojených bosnianskych Srbov. Ako dodal, s cieľom predísť eskalácii mimoriadne napätej situácie, holandskí vojaci srbskú paľbu neopätovali. Pripomenul, že žiadosti o leteckú podporu neboli vypočuté.

SkryťVypnúť reklamu

Poručík Leen van Duijn poprel tvrdenia, podľa ktorých holandskí vojaci po dobytí Srebrenice pomáhali srbským vojakom pri oddeľovaní moslimských mužov od ich rodín. Van Duijn však priznal, že Holanďania sa selekcii nepokúsili zabrániť. Poručík dodal, že ho zarazilo, keď Srbi začali moslimským mužom odoberať osobné dokumenty. Jeden zo Srbov mu na vysvetlenie povedal, že "už ich nebudú potrebovať". Van Duijn dodal, že túto udalosť nadriadenému nenahlásil.

Poručík Ron Rutten vyhlásil, že počas oddeľovania mužov bola "smrť cítiť vo vzduchu". Krátko po selekcii Rutten našiel telá deviatich civilistov, ktorí boli "zrejme popravení" streľbou do chrbta. Tieto zistenia telefonicky nahlásil nadriadenému. Prísľub, že jeho zistenia budú posunuté na vyššie miesta, však bol "skôr vlažný", dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 117
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 943
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 323
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 271
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 123
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 554
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 177
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Nitrianskeho Rudna Šimon Báčik chytá pokutový kop Richarda Pagáča.

Šimon Bačík sa venuje aj thajskému boxu.


a 1 ďalší
Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Rebecca Šramková.

Slovenská tenistka uhrala iba päť gemov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu