Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MÓSUL, TEL AVIV. Chaos, bezmocnosť, útek. To sú tri slová, ktoré charakterizujú situáciu civilistov v takmer trojmiliónovom irackom meste Mósul. A ešte pocit, že im nemá kto pomôcť.
„Videli sme veľa ozbrojených mužov, ale neboli to vojaci irackej armády. Takmer všetky ich posty obsadili militanti,“ rozprával reportérom CNN obyvateľ mesta Firáz Masláví.
Podľa neho vojaci jednoducho utiekli. Jeden z ich veliteľov Reuters povedal, že nebolo v ich silách zastaviť islamistov.
„Mesto im spadlo k nohám ako lietadlo bez motora,“ vyhlásil miestny, ktorému sa podarilo utiecť do kurdského Irbílu.
Pol milióna ľudí na úteku
V druhom najväčšom meste Iraku zaviali islamistické vlajky a ľudia sa radšej rozhodli pre útek.
Cesty sú zapchané, kurdský sever, kam smerujú, sa obáva humanitárnej krízy. Podľa BBC, ktorá cituje Medzinárodnú organizáciu pre migráciu, sa pre krízu v Mósule na cestu vybralo asi pol milióna ľudí.
Zábery na hromadný útek pripomínajú situáciu v Iraku na začiatku spojeneckej invázie či časy občianskej vojny. „Bojíme sa a nemá nám kto pomôcť,“ zveril sa britskej televízii vládny zamestnanec.
Ľudia v Mósule majú strach, že sa zopakuje situácia spred desiatich rokov, keď mesto pár dní drancovali sunnitskí islamisti. Vtedy im pomohli Američanmi podporovaní Kurdi.
Podľa agentúry Reuters militanti v krajine zadržali 80 Turkov, ktorých odviezli na jednu zo svojich základní. Ankara sa už obrátila na NATO, ktoré pre situáciu mimoriadne rokovalo.
K neistote sa pridáva aj to, že z miestneho väzenia sa podarilo utiecť viac ako tisícke väzňov. Podľa Guardianu chodia po meste v žltých väzenských uniformách a už majú zbrane.
Kurdi sa boja utečencov
Nervózni sú aj Kurdi, ku ktorým Mósulčania smerujú. Kurdská regionálna vláda požiadala o pomoc OSN, lebo sa obáva, že prísun utečencov nezvládne.
V okolí Mósulu, ale aj v Bagdade, neďaleko ktorého sa tiež bojuje, si ľudia robia zásoby jedla, pitnej vody, berú si voľno z práce a deti nechávajú doma. Boja sa, či ich iracká armáda bude schopná ochrániť pred silnejšími islamistami.
Mósul ukázal, že je to veľmi neisté. Vojaci z mesta, ktorí sa radšej rozhodli pre dezerciu ako boj s nepriateľom, nemali ani dostatočný výcvik, ani vôľu.
Práca v armáde sa v skorumpovanom Iraku nezískava podľa schopností, ale po protekcii ako dobre platené miesto.