Brusel 11. novembra (TASR) - Európska únia a Rusko sa dnes po dlhých mesiacoch rokovaní dohodli v Bruseli na pravidlách tranzitu osôb medzi Ruskom a Kalininigradom, ktorý sa po rozšírení EÚ ocitne v obkľúčení členských štátov únie. Oznámil to po summite EÚ-Rusko dánsky premiér Anders Fogh Ramsussen.
Ruskí obyvatelia budú môcť podľa dnešnej dohody cestovať medzi Kaliningradom a zvyškom Ruska na základe tzv. zjednodušených cestovných dokumentov namiesto tradičných víz.
Podľa Rasmussena ide o "vyvážené riešenie, ktoré zohľadňuje záujmy EÚ, Ruska i terajších kandidátskych krajín, ktorých sa týka", teda Litvy a Poľska. Spokojnosť s nájdeným kompromisom vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin.
"Sme mimoriadne spokojní s primeraným riešením, hoci netvrdíme, že je ideálne vo všetkých smeroch," uviedol na tlačovej konferencii po summite Putin. Moskva bude podľa neho naďalej spolupracovať s Bruselom a konečným cieľom ostáva bezvízový styk medzi Ruskom a EÚ.
Enkláva Kaliningrad s 950.000 obyvateľmi je najzápadnejším ruským územím a po rozšírení únie bude obkľúčená novými členskými štátmi - Litvou a Poľskom. Jej obyvatelia však budú mať od 1. júla 2003 namiesto víz k dispozícii dva zjednodušené cestovné dokumenty.
Prvý sa bude týkať všetkých druhov pozemnej dopravy medzi Kaliningradom a zvyškom Ruska a bude určený na viacero vstupov. Bude mať v podstate charakter viacnásobných víz a vydávať ho budú zdarma alebo za veľmi nízku cenu litovské konzuláty.
Druhý dokument bude platný len na jeden vstup a bude sa týkať len železničnej dopravy cez územie Litvy. Na základe poskytnutia osobných údajov ho bude možné získať veľmi jednoducho pri zakúpení cestovného lístka, Litva však bude mať právo odmietnuť vstup na svoje územie istým ruským obyvateľom.
Litva podľa oznámenia EÚ a Ruska súhlasila, že bude uznávať ruské národné pasy do konca roku 2004, potom už budú musieť zjednodušené cestovné dokumenty sprevádzať medzinárodne uznávané ruské pasy.
EÚ Rusku prisľúbila, že v spolupráci s Litvou rozhodne na budúci rok o uskutočnení štúdie o možnom vytvorení železničného spojenia rýchlovlakmi, ktoré by nezastavovali na území Litvy a umožnili tak bezvízové spojenie Kalininigradu s Ruskom. Moskva však vzala na vedomie, že rozhodnutie o takomto spojení môže byť prijaté až po vstupe Litvy do únie.
Rusko sa v rámci dohody zaviazalo, že umožní rozšírenie litovského konzulátu v Kaliningrade a otvorenie nových konzulátov.
Dnešná dohoda sa v podstate netýka Poľska, ktoré zavedie pre obyvateľov Ruska normálne víza od 1. júla 2003, s čím ruská vláda súhlasila.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed