Briti hrozia, že ak sa novým šéfom eurokomisie stane presvedčený Európan JeanClaude Juncker, určite vystúpia z Únie.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Vyzeralo to symbolicky. Minisummit Európskej únie na malej loďke o tom, kam smeruje - loďka i Únia.
V čase, keď ekonomiky členských štátov Únie rastú slabo, euro ešte nie je definitívne zachránené, v Únii sa posilnili pozície euroskeptikov sprava i zľava, Británia hrozí, že vystúpi ako prvá krajina z Únie a Rusko preveruje európsku zahraničnú politiku, hovorili štyria európski lídri neoficiálne o tom, kto a kam povedie v nasledujúcich rokoch Úniu.
Kľúčové meno je Jean-Claude Juncker, 59-ročný kandidát najsilnejšej frakcie ľudovcov v Európskom parlamente, ktorý si nárokuje post šéfa Európskej komisie.
Vecne a bez hrozieb
Koho zvolia
- šéfa Európskej komisie (doteraz Barroso),
- prezidenta Európskej rady (doteraz Rompuy),
- prezidenta Európskeho parlamentu (doteraz Schulz),
- šéfa zahraničnej politiky EÚ (doteraz Ashtonová),
- šéfa euroskupiny (ministri financií eurozóny, ktorých dnes vedie Dijsselbloem) .
Jean-Claude Juncker.
Foto: TASR/AP
V loďke sa spolu plavili nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá podporuje Junckera, a traja jeho najrelevantnejší kritici. Premiéri Británie David Cameron, Švédska Fredrik Reinfeldt a Holandska Mark Rutte. Na svojej strane majú ešte Taliansko a Maďarsko.
Debata o tom, či sa šéfom eurokomisie stane politik, za ktorého sa postavil novozvolený Európsky parlament, bola emocionálna a Británia sa v nej vyhráža, že z Únie vystúpi.
Dá sa to vyčítať z vyhlásení Merkelovej na tlačovej konferencii v Harpsunde neďaleko Štokholmu, ktorá žiadala viac rešpektu pre európske inštitúcie a vecnú debatu, v ktorej hrozby nepomáhajú.
Kritici vyčítajú spôsob, akým si Juncker nárokuje post šéfa eurokomisie. Je kandidátom najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu po májových eurovoľbách.
Meno šéfa eurokomisie navrhujú európski lídri, schváliť ho však prvý raz musí europarlament. Ten hovorí, že Juncker má mandát európskych voličov a je teda prvou voľbou. Takto ho podporuje aj kancelárka Merkelová.
Briti sú proti. Viac ako spôsob nominácie im prekáža meno kandidáta. Jean-Claude Juncker je tridsať rokov v európskej politike a je za hlbšiu integráciu Únie, čo by Britov povzbudilo hlasovať za vystúpenie z Únie.
Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel opísal Cameron bývalého dlhoročného premiéra Luxemburska na poslednom summite ako tvár z 80. rokov, ktorá nemôže riešiť problémy najbližších piatich rokov.
Cameron chce podľa denníka Die Welt niekoho, pod ktorého vedením „Európa nebude politicky zasahovať do záležitostí národných štátov a bude sa starať o hospodársky rast a pracovné miesta“.
Kampaň proti alkoholikovi
Britské médiá vedú kampaň so svojím premiérom, ktorého v májových eurovoľbách oslabila euroskeptická Strana nezávislosti Veľkej Británie (UKIP).
Bulvárny Sun, ale aj rešpektovaný Times pripomínajú epizódu z neformálneho stretnutia Únie v roku 2007, na ktorom bol vtedajší luxemburský premiér Juncker opitý na mol, agresívny a vulgárny.
„Tí, ktorí sú za Brexit, teda za vystúpenie Británie z Únie, sa modlia za to, aby bol vymenovaný Juncker. Ich úloha bude jednoduchšia, keď EÚ povedie neinšpirujúca osobnosť, ktorá nemá veľkú váhu ani záujem o skutočné reformy,“ napísal pre Frankfurter Allgemeine Zeitung Charles Grant, riaditeľ Centra pre európsku politiku v Londýne.
Rutte a Reinfeld nie sú otvorene proti Junckerovi, chcú vedieť, či nový šéf eurokomisie urobí potrebné reformy.
Únia potrebuje rozšíriť vnútorný trh, vyrokovať so Spojenými štátmi dohodu o najväčšej zóne voľného obchodu na svete, znížiť energetickú závislosť Únie od Ruska a nájsť odpoveď na rozpínajúceho sa Putina.
„Zhodli sme sa, že kým sa začne rozhodovať o obsadení jednotlivých čelných funkcií, najskôr treba rozhodnúť, aké budú priority Európskej únie,“ povedal podľa Reuters pred novinármi Fredrik Reinfeldt.
Odstúpi asi sám
Kancelárka Merkelová aj po minisummite podporuje Junckera, ale nechce riešenie, ktoré by popudilo Britov. Zatiaľ sa nechystá ustúpiť nikto.
Cameron podľa médií zvyšuje tlak a upozorňuje, že s Junckerom na čele eurokomisie Briti v referende v roku 2017 rozhodnú o vystúpení. Juncker bojovne odkázal, že pred „Britmi nepadne na kolená“.
Nemenovaný diplomat z okruhu prezidenta Únie Hermana van Rompuya pre Der Spiegel povedal, že čím dlhšie budú lídri bojovať o Junckera, tým nižšie sú jeho šance na úspech. Čaká sa, že to nakoniec vzdá sám.
O mene nového šéfa eurokomisie a ďalších dôležitých postoch v európskej administratíve, ako sú šéf Európskej rady, nový šéf euróskej diplomacie, prezident europarlamentu a nový šéf euroskupiny, budú lídri oficiálne hovoriť na summite Únie koncom júna v Bruseli.
V zákulisí sa už rokuje o nových menách na šéfa eurokomisie, ak by Juncker napriek silnej podpore Merkelovej neprešiel.
Úniu môže viesť žena
Kandidátov na predsedu Európskej komisie je veľa.
BRUSEL, BRATISLAVA. Medzi menami nového šéfa Európskej komisie sa objavujú tri ženské mená.
Dánska sociálnodemokratická premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, novozvolená litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová a šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardová, ktorá však kandidatúru odmieta.
Ľavicová dánska premiérka, ktorá si vzala za manžela Brita Stephena Kinnocka, syna bývalého šéfa labouristov, je protikladom Junckera. Kým jeho Briti označujú za muža minulosti, 48-ročnú Dánku za ženu budúcnosti.
Na fotkách zo summitov stojí sympatická premiérka vždy vpredu a najväčšiu popularitu jej priniesla selfies s americkým prezidentom Barackom Obamom na pohrebe Nelsona Mandelu.
Z mužov sa spomínajú najčastejšie írsky premiér Enda Kenny a fínsky premiér Jyrki Katainen.
Spolu s poľským kandidátom – šéfom diplomacie Radislavom Sikorským, patria všetci traja k najsilnejšej frakcii – k ľudovcom.