BERLÍN, BRATISLAVA. Nezávislé Katalánsko žiadal už ako hráč a tréner FC Barcelona, v nedeľu nezávislosť svojho rodného regiónu podporil aj ako úspešný tréner Bayernu Mníchov.
V čase, keď sa športový svet pripravuje na majstrovstvá sveta vo futbale v Brazílii, sa katalánsky rodák Pep Guardiola venuje politike.
Na demonštrácii v Berlíne prečítal 43-ročný katalánsky rodák vyhlásenie organizátorov protestu, ktorí demonštrovali za „právo na nezávislosť a sebaurčenie“.
Protesty v celej Európe
Guardiola sa narodil v katalánskom mestečku Santpedor a okrem španielskeho dresu si počas futbalovej kariéry obliekal aj dres neoficiálnej katalánskej reprezentácie.
Rovnaké demonštrácie boli v nedeľu aj v Ríme, Ženeve a Bruseli. Celoeurópsku akciu organizovalo katalánske kultúrne centrum Omnium Cultural.
Katalánsko sa už desaťročia usiluje o osamostatnenie sa, po výhre v regionálnych voľbách v roku 2012 ho víťazná nacionalistická strana Konvergencia a jednota vyhlásila na november 2014.
Španielsko odmieta pustiť hospodársky silný región. Referendum o nezávislosti odmietol ako protiústavný španielsky ústavný súd i parlament.
Proti Madridu ich postavila kríza
Podpora v samotnom Katalánsku však rastie. Kým v roku 2005 bolo za nezávislosť len viac ako 13 percent obyvateľov, teraz je to asi polovica zo sedem a pól miliónov Kataláncov.
Proti Madridu sa región, kde sa vyrába pätina HDP celej krajiny, postavili hlavne potom, čo si musel požičať peniaze od vlády, aby zvládol hypotekárnu krízu, ktorá od roku 2008 spôsobila v regióne hospodárske problémy a veľkú nezamestnanosť.
Mnohí Katalánci sú presvedčení, že inak bohatý región dopláca na chudobnejšie regióny a z dlhov obviňuje centrálnu vládu v Madride.
Chce preto pre svoj región nižšie dane a väčšiu kontrolu nad verejnými financiami.