PARÍŽ, BRATISLAVA. Necelé dva týždne po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré vo Francúzsku prvý raz vyhral krajne pravicový Národný front, sa ozval jeho zakladateľ a čestný predseda Jean-Marie Le Pen.
85-ročný politik na videu nešetrí kritikov strany.
Na adresu bývalého tenistu a speváka Yannicka Noaha tmavej pleti povedal: „Pán Noah sa zaviazal, že keď vyhrá Národný front, nebude viac spievať vo Francúzsku. Sviňa, kto neplní svoje sľuby,“ hovorí Le Pen.
„Pán Bruel tiež,“ pridáva sa k Le Penovi na videu jeho partnerka v rozhovore a pripomína židovského speváka Patricka Bruela.
„To ma neprekvapuje,“ odpovedá jej Le Pen a dodáva vetu, ktoré je narážkou na koncentračné tábory v nacistickom Nemecku: „Tak nabudúce pripravíme várku do pece,“ vraví Le Pen, ktorého v minulosti viackrát odsúdili za rasistické a antisemitské výroky.
Koncentračné tábory kedysi označil za „detail dejín“.
Nechutné a antisemitské
Jean-Marie Le Pen
zakladateľ a šéf Národného frontu od roku 1972 do roku 2011,
od roku 1983 až do roku 2003 bol poslancom Európskeho parlamentu, mandátu ho za napadnutie politika zbavili, opäť sa stal europoslancom v roku 2004,
na prezidenta kandidoval pravidelne od roku 1974, ale prekvapil až úspechom v roku 2002, keď sa dostal do druhého kola volieb so ziskom takmer 18 percent, nakoniec prehral s Jacquesom Chiracom,
počas svoje politickej éry bol 25-krát právoplatne odsúdený, trikrát za fyzické napadnutie, väčšinou za rasistické a antisemitské vyjadrenia,
za vyhlásenie, že „plynové komory boli len detailom dejín počas druhej svetovej vojny“ dostal v roku 1991 pokutu 183-tisíc eur.
Proti videu, ktoré cez víkend strana stiahla z internetu, ostro protestovali viaceré židovské organizácie.
SOS Racisme označili Le Penove vyjadrenia za „nechutné“ a program strany za „odporne antisemitský“.
Hnutie MRAP vidí Le Pena ako „pravého antisemitu“ a pripravuje na neho žalobu.
Kritika prišla aj od ministerky pre práva žien Najat Vallaudovej- Belkacemovej: „Žiadam Národný front, aby Le Pena vylúčil.“
Sám Le Pen sa podľa AFP ohradil, že jeho vyjadrenie nebolo antisemitské a len ho zneužili jeho politickí nepriatelia a hlupáci.
Otcova politická chyba
K výroku svojho otca sa nakoniec musela vyjadriť aj šéfka strany Marine Le Penová.
V oficiálnom vyhlásení podľa portálu lefigaro.fr uviedla, že síce je presvedčená, že výroky zakladateľa strany boli „zle interpretované“, ale že jej otec je veľmi skúsený politik a „bolo politickou chybou“ si myslieť, že by takto interpretované neboli.
Úspech Národného frontu dosiahla Marine Le Penová práve tým, že sa snažila zbaviť stranu obvinení z antisemitizmu.
Stranu, ktorú prevzala pred troma rokmi, viedla inak ako jej otec, ktorý ju založil v roku 1972.
Na domácej politickej scéne vystupovala ako kritik tradičných politických strán, ktorých nešetrila za ich neschopnosť bojovať s rekordnou nezamestnanosťou.
Tvrdo tiež kritizuje prisťahovalcov a Rómov, žiada návrat k franku a obnovenie kontrol v Schengene.
Po úspechu v marcových komunálnych a májových európskych voľbách, chce Le Penová dosiahnuť to, čo sa jej otcovi v roku 2002 nepodarilo, hoci sa prekvapujúco dostal až do finále prezidentského súboja.
Jeho dcéra sa chce v roku 2017 stať prvou francúzskou prezidentkou.