LONDÝN. Britská telekomunikačná spoločnosť Vodafone zverejnila správu o rozsahu prístupu jednotlivých vlád do mobilných sietí a monitorovaní rozhovorov jej zákazníkov.
Tvrdí, že úrady v niektorých štátoch majú priamy prístup aj bez toho, aby požiadali o úradné povolenie, píše agentúra AP.
Vodafone dokumente týkajúcom sa 29 krajín, v ktorých prevádzkuje priame služby, uvádza dosiaľ najvyčerpávajúcejší pohľad na vládne sledovanie mobilnej komunikácie obyvateľov.
Najzávažnejším odhalením je skutočnosť, že vlády v šiestich krajinách požadujú priamy prístup do siete operátora, ktorým obchádzajú povolenia.
Vodafone však z právnych dôvodov a pre ochranu zamestnancov tieto štáty nekonkretizuje.
Správa sa týka Albánska, Austrálie, Belgicka, Británie, Českej republiky, Egypta, Fidži, Francúzska, Ghany, Grécka, Holandska, Indie, Írska, Juhoafrickej republiky, Kataru, Kene, Konga, Lesotha, Maďarska, Malty, Mozambiku, Nemecka, Nového Zélandu, Portugalska, Rumunska, Španielska, Talianska, Tanzánie a Turecka.
Novelizáciu zastaraných zákonov v rýchlo meniacom sa svete telekomunikácií požadujú aj ďalšie spoločnosti.
Mnohé významné korporácie v americkom Silicon Valley vyvíjajú tlak na prezidenta Baracka Obamu, aby obmedzil sledovacie programy, ktoré zhromažďujú informácie prostredníctvom internetu.
Do iniciatívy sa zapojili aj firmy Twitter, Yahoo, Facebook, Microsoft, Google, Apple, AOL a LinkedIn, ktoré požadujú prísnejšiu kontrolu elektronickej špionáže v obave, že monitorovanie komunikácie ohrozí budúcnosť tohto technologického odvetvia.