PARÍŽ, PRAHA. Mala to byť cesta na koberček. Namiesto toho odišiel prezident Ruska Vladimir Putin do Normandie ako víťaz.
Napriek tomu, že bezprostredne po okupácii Krymu a jeho anexii na členov jeho vlády vyhlásil Západ sankcie a Rusko sa začalo dostávať do izolácie, po troch mesiacoch mu viacerí svetoví lídri vo štvrtok vo Francúzsku podali ruku.
Tak aspoň víťazné ťaženie Putina do Normandie na oslavy 70. výročia vylodenia spojencov opisujú jeho poradcovia, ruské ministerstvo zahraničia a ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimir Čižov.
Vo štvrtok vyhlásil, že záujem o stretnutie s Vladimirom Vladimirovičom je veľký a stále rastie.
Bilaterálky
Tesne pred odletom Putina do Francúzska boli potvrdené tri významné schôdzky: s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom, premiérom Británie Davidom Cameronom aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá navyše podporila predaj francúzskych vojnových lodí Rusku napriek sankciám.
Či sa stretnú dvaja najmocnejší muži sveta - Putin a prezident USA Barack Obama, zostávalo do poslednej chvíle neisté.
Putin tesne pred odchodom vyhlásil, že nechápe, prečo by sa s americkým lídrom nemohol stretnúť osobne, keď sa predsa často zhovárajú cez telefón.
Avšak francúzsky hostiteľ Holland musel pre nechuť americkej strany dokonca usporiadať dve večere - jednu s Obamom a druhú s Putinom, pretože americký líder na rozdiel od ďalších za jedným stolom s ruským náprotivkom sedieť nechcel.
Na základňu v Luhansku útočili zhora zrejme UkrajinciČítajte
Porošenko bez krvi
Zato novozvolený prezident Ukrajiny Petro Porošenko nechuť komunikovať s človekom, ktorý zobral jeho krajine časť územia, potlačil.