Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Ešte pred rokom poznal americkú Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) málokto.
Dnes je z nej symbol toho, ako Američania odpočúvajú ľudí na celom svete. Jej konanie napokon budú skúmať aj nemeckí vyšetrovatelia.
„Informoval som parlamentný výbor pre právne záležitosti, že som začal predbežné vyšetrovanie odpočúvania kancelárkinho mobilného telefónu,“ povedal pre DPA nemecký najvyšší prokurátor Harald Range.
Sledovali hromadne
Vyšetrovanie sa týka jedného z najnepríjemnejších odhalení pre americkú vládu. Úniky od bývalého kontraktora NSA Edwarda Snowdena, ktoré začal Guardian zverejňovať pred rokom, ukázali, že Washington cez NSA sleduje nielen nepriateľské krajiny, ale aj lídrov spojeneckých štátov.
Napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Spolu sa novinári dostali k asi pol druha milióna utajovaných dokumentov.
NSA aj s britskou tajnou službou GCHQ sledovala internetovú komunikáciu ľudí aj bez toho, aby boli priamo podozriví z napojenia na teroristické siete.
Sledovanie bežných Nemcov však Range vyšetrovať nejde, tvrdí, že na to nemá dostatok dôkazov.
Poslanec za Zelených Hans-Christian Ströbele to kritizuje. „Telefonáty a emaily takmer každého v krajine sú ešte dôležitejšie ako kancelárkin mobil,“ vyhlásil podľa Deutsche Welle.
NSA zmenila šéfa
NSA Merkelovú nesleduje a nebude sledovať, odkázal nemeckej kancelárke americký prezident Barack Obama. Podľa magazínu Spiegel sa Merkelová na Američanov stále hnevá, preto sa prokurátori rozhodli, že kauzu budú ďalej skúmať, tvrdí magazín.
Obama musel sledovanie vysvetľovať viackrát. Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová napríklad stretnutie s ním zrušila. Merkelovej tvrdil, že o jej sledovaní nevedel.
Obama presadil zákon o NSA tak, že agentúra nebude skladovať údaje o telefonických hovoroch. Zmenil sa aj šéf agentúry Michael Rogers.
Snaží sa zlepšiť povesť agentúry napríklad aj tým, že o Snowdenovi, ktorý sa pred americkými súdmi ukrýva v Rusku, hovorí zmierlivejšie ako jeho predchodca.
Snowden svet nezmenil
„Jednoznačne verí tomu, čo robí. Ja jeho postoje spochybňujem, nesúhlasím s nimi. Ja si myslím, že to bolo nesprávne a protiprávne,“ povedal o Snowdenovi, ktorý nedávno poskytol rozhovor televízii NBC.
Podobne ako WikiLeaks ani najväčší príbeh minulého roka svet nezmenil napriek pozornosti médií.
Spojenci s Američanmi komunikovať neprestali, Washington naďalej z kyberútokov obviňuje najmä Číňanov, akcie firiem, ktoré poskytujú tajným službám informácie o svojich zákazníkoch, sa výraznejšie neprepadli.
Snowden chce ísť do Brazílie
Američanovi vyprší dočasný azyl v Rusku v auguste. Domov sa vrátiť nemôže.
MOSKVA, BRATISLAVA. Čoskoro sa tam začne futbalový šampionát, žije tam Glen Greenwald, novinár, ktorému asi najviac dôveruje.
A prezidentka Dilma Rousseffová patrí medzi najhlasnejšie kritičky amerického sledovania. Aj to môžu byť dôvody, prečo chce Edward Snowden získať azyl v Brazílii.
V súčasnosti je v Moskve, kde má len dočasný azyl, domov sa vrátiť nemôže.
„Poslal som brazílskej vláde žiadosť o azyl. Ak mi ho ponúknu, určite ho prijmem,“ povedal pre brazílsku televíziu Globo TV.
Tvrdí, že výmenou za to neposkytne Brazílčanom žiadne tajné informácie, žiada o azyl čisto z „humanitárnych dôvodov“.
Snowden ušiel z Havaja najprv do Hongkongu, kde Greenwaldovi odovzdal dokumenty od NSA. Takmer rok je v Rusku, dočasný azyl mu vyprší v auguste.