KYJEV, PRAHA. Ukrajina sa míľovými krokmi blíži k obrazu bývalej Juhoslávie zo začiatku 90. rokov minulého storočia.
Konflikt získava na intenzite, aj keď zatiaľ sa ho darí udržať v ohraničených lokalitách - vo východoukrajinských oblastiach Luhansk a Doneck.
Potenciál na „balkanizáciu“ vojny je však obrovský.
V utorok zrejme došlo k ďalšiemu negatívnemu posunu smerom k vojnovému chaosu a strate kontroly nad oboma bojujúcimi stranami.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Europe (OBSE) podľa ruskej agentúry ITAR-TASS odvolala svojich pozorovateľov z rozbúrených oblastí.
Už dvakrát členov jej misie proruskí separatisti uniesli. O osude štyroch pozorovateľov na Donbase nevedia už týždeň.
Čečenské hoby
V tomto zmysle konflikt nepripomína ani tak Balkán ako severný Kaukaz, kde sa únosy cudzincov v 2. polovici 90. rokov stali svojráznym hoby tak Rusov, ako aj rebelov.
Správy z frontovej línie v utorok nepriniesli žiadnu zásadnú zmenu - svet sa len zoznámil s názvom ďalšieho mesta, ktoré sa ocitlo v oblasti bojov – Krasnyj Lyman.
Podľa ukrajinského servera Zerkalo nedeli v utorok ukrajinskí vojaci zabili od 50 až 300 ozbrojencov.
Celý utorok sa ukrajinské ozbrojené sily pokúšali dostať k jednému z hlavných miest separatistov - Sloviansk.
Boje už vôbec nepripomínali špeciálnu policajnú protiteroristickú operáciu, ale zákopovú vojnu so stratami na oboch stranách, delostrelectvom, letectvom na strane ukrajinskej a protileteckými zbraňami na strane, ktorá sa chce pripojiť k Rusku.
Ukrajina leží medzi dvoma ideovo, politicky i ekonomicky rozdielnymi blokmi: Európskou úniou a eurázijským projektom, ktorý je pokusom Moskvy obnoviť niekdajšie impérium pod novou hlavičkou.
V tomto zmysle je Ukrajina v ešte pevnejších kliešťach, než bola Juhoslávia.