Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
VARŠAVA, BRATISLAVA. Častejšie cvičenia či rotácie amerických vojakov v Európe, ale aj viac amerických lodí v Baltskom a Čiernom mori.
To by malo byť súčasťou iniciatívy prezidenta USA Baracka Obamu, ktorá má zvýšiť americkú prítomnosť v Európe, najmä medzi novými členskými krajinami NATO.
Oznámil to v utorok na návšteve Poľska, kde si v stredu pripomenú 25 rokov od volieb, ktoré znamenali pád komunizmu v Poľsku.
Obama tak zareagoval na obavy viacerých štátov susediacich s Ruskom, ktoré so znepokojením sledujú ruskú agresiu na Ukrajine. Plán by celkovo mal stáť miliardu dolárov a schváliť ho ešte musí Kongres.
Európa je späť v hre
Prvú zastávku na turné po Európe si Obama nevybral náhodne. Pred novinárov predstúpil s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským v hangári pred stíhačkami F-16.
Práve tie nedávno poslali Američania Poliakom, aby ich uistili, že garantujú ich bezpečnosť počas agresie Ruska na susednej Ukrajine.
„Návštevu začínam tu, pretože náš záväzok poľskej bezpečnosti rovnako ako bezpečnosti našich spojencov v strednej a východnej Európe je základným kameňom našej vlastnej bezpečnosti a je posvätný,“ povedal podľa New York Times Obama.
Prezident chce uistiť viaceré krajiny v tejto časti Európy, že na ne americká zahraničná politika nezabúda. V posledných rokoch sa totiž Američania začínajú viac zaoberať Áziou.
Počet vojakov v Európe dlhodobo znižujú. V roku 1990 ich bolo vyše 200-tisíc, teraz ich je 67-tisíc a plán je ich znížiť až na 30-tisíc.
Poľská základňa?
Z krajín východnej Európy sa najviac obávajú narastajúcej sily Ruska Pobaltské štáty, Poľsko či Rumunsko. Práve tam by sa mali Američania viac angažovať.
Slovensko, ale ani Maďarsko či Česko sa nespomínajú. Tieto krajiny pomoc ani nepožadujú.
Z Pobaltia či Poľska počuť hlasy, aby Američania vytvorili v krajinách hraničiacich s Ruskom stále vojenské základne. Do oblasti vyslali 600 výsadkárov.
„Amerika má základne v Británii, Španielsku, Portugalsku, Grécku, v Taliansku. Prečo nie tu?“ pýtal sa poľský minister zahraničia Radek Sikorski.
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7225159" title="Komentár Petra Morvaya" url-type="sme-article"]Problémom nie je to, že Američania nechcú brániť spojencov v Európe, ale to, že sa oni nechcú brániť sami[/content]