
Štefan Skrúcaný je najvyhľadávanejším moderátorom zabávačom.
FOTO – DESANA DUDÁŠOVÁ

Dve tváre Olivera Andrássyho. A má ich viac.

FOTO – DESANA DUDÁŠOVÁ
„Dobrý deň, chcel by som si na večierok objednať Michala Davida.“ Takáto požiadavka zamestnanca sprostredkujúcej umeleckej agentúry neprekvapí. „V akom termíne ho chcete? Na koľko pesničiek?“ spýta sa pred určením tarify. S ňou prichádza aj vytriezvenie. „Stotisíc korún za večer,“ hovorí anonymný hlas.
Na to, že sa dohodneme, to zatiaľ nevyzerá. Provízia agentúry sa pohybuje okolo desať percent z ceny. Správny „biznismen“ ponúka aj iných, lacnejších umelcov. „Jeden interpret je na takúto akciu málo. Chce to pestrejší program. Nechcete aj Diabolské husle alebo travesty šou? To dnes letí.“ Nie je to zlý nápad, prikyvujeme. Tí sú za koľko? „Husle za štyridsaťpäťtisíc na celú noc, travesty šou štyridsaťtisíc za viac ako hodinové predstavenie.“ Ako súkromná osoba by sme sa asi nedohodli.
Žiadne experimenty, iba hity
Ak si klient objedná speváka, môže si byť istý, že dostane, za čo zaplatil. Najväčšie hviezdy spievajú vždy najväčšie hity. Ladislav Chyba z agentúry KSM zaručuje, že žiaden umelec nebude spievať novinky, skladby z čerstvo vydaného albumu. „Speváci vedia, čo chcú ľudia počuť. Majú s tým veľké skúsenosti.“
Ani Chyba však nechce povedať presné finančné sumy, za aké umelca dodajú. „Keď sa o nich rozpíše bulvár, väčšinou sumy veľmi nadsadzuje,“ hovorí pre Magazín Dnes manažér Lucie Bílej Jiří Kouble. Inak mimoriadne ústretový Gajo Kuruc finančné otázky takisto diplomaticky zahovorí.
V ponuke je aj to, či má spevák spievať naživo, alebo z plejbeku, keď záleží aj na rozhodnutí umelca. Kuruc zo skúseností vie, že na deväťdesiat percent sa spieva polovičný plejbek. „Všetko okrem hlasu speváka ide z cédečka.“
Od Belohorcovej po Donutila
Čo sa týka moderátorov, sú rozdiely aj v prezentácii firmy alebo produktu. Milan Lasica si vyberá len perličky, iní nie sú prieberčiví. Väčšina moderátorov z televíznej obrazovky je ochotná moderovať aj uvedenie nového typu mlynčeka na mäso. Ak za to dostanú primeraný honorár.
„Ale napríklad Joža Pročka by som na také akcie neodporúčal. On je skôr typ na námestia,“ hovorí Chyba. V ponuke sú inak takmer všetci – Zuzana Belohorcová, Jana Hospodárová, Vilo Rozboril, Patrik Herman alebo ktorákoľvek rosnička. Ak ide zákazníkovi o kvalitu, dá prednosť osvedčenej Alene Heribanovej, Milošovi Bubánovi či Soni Müllerovej.
Ani oni však nejdú na sumu stotisíc korún za večer. Toľko dostáva len česká hviezda Miroslav Donutil.
Môžete ich mať aj doma
„Kamarát oslavuje narodeniny, chcel by som mu darovať vystúpenie Darinky Rolincovej. Dá sa to zariadiť?“ pýtame sa človeka z agentúry VIP. „Nemal by to byť problém. Ak bude mať voľný termín a dohodneme sa na podmienkach,“ dostávame odpoveď. Na koľko vás takýto darček vyjde? Pre neobvyklosť akcie na asi stotisíc českých korún. Ak s tým bude Darina súhlasiť.
Helenu Vondráčkovú by ste na podobnú akciu nedostali ani za trojnásobok. Naopak, dosluhujúce idoly dievčat Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi sa neváhajú postaviť za barový pult na diskotéke a miešať hosťom drinky. Presne ako vo filme Kamarát do dažďa. Tentoraz dostanú za večer päťdesiattisíc. A ako bonus zaspievajú pesničku z filmu. Napríklad Dávej, ber.
Kapely a Slováci v nevýhode
Na rozdiel od Českej republiky je na slovenskej popovej scéne viac kapiel a menej interpretov-jednotlivcov. Vystúpenia skupín sú technicky náročnejšie, a preto menej žiadané. Aj preto dávajú slovenské firmy často zarobiť českým umelcom. „Yxo“ Dohňanský nám povedal, že za trištvrtehodinové vystúpenie Hexu si chlapci účtujú päťdesiattisíc korún. Čo sa týka kapely Noc a deň, jej štandardné podmienky sú podľa znenia mailu tridsaťtisíc vrátane cestovného a ubytovania. Kapely sú navyše v nevýhode – na jednu sumu je ich viac. Ďalší umelci sumy veľmi zverejňovať nechcú.
Netaja sa však tým, že účinkovanie na takých akciách je pre nich hlavným zdrojom príjmov. Časy, keď predávali státisíce platní, sú totiž dávno preč a z televíznych platov alebo predaja nosičov by asi nevyžili.
Hoci pre českých umelcov je zlatou baňou aj Slovensko, v Čechách sa, naopak, podarilo etablovať len niektorým slovenským umelcom. Kirschnerovej, Müllerovi, Žbirkovi či Haberovi.
ROMAN KRPELAN