DONECK, BRUSEL. Stovky proruských ozbrojencov v pondelok zaútočili na základňu príslušníkov ukrajinskej pohraničnej stráže v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
Separatisti podľa stráže prišli o päť bojovníkov, pohraničná stráž hlási sedem zranených.
Informovala o tom ukrajinská agentúra Unian, útok potvrdila aj americká agentúra AP.
Útok sa podľa pohraničníkov začal okolo tretej hodiny v noci nášho času a pokračoval počas dňa.
Počet ozbrojencov postupne stúpol zo 100 až na 500. Pri útoku používali samopaly, mínomety, granátomety, guľomety.
Pohraničníci bojovali dlhé hodiny bez posíl. Armáda vyslala ráno na miesto stíhačku, no keď sa vrátila na základňu, separatisti prešli znova do ofenzívy.
Vypukli požiare. Agentúra Ukrinform tvrdí, že civilistov útočníci použili ako živý štít.
Civilisti majú opustiť oblasť cez koridory
Rusko v pondelok večer predloží v Bezpečnostnej rade OSN predloží návrh rezolúcie, v ktorej žiada okamžité zastavenie násilností a vytvorenie humanitárnych koridorov na Ukrajine.
V pondelok to avizoval minister zahraničia Sergej Lavrov.
Zdôvodnil to zámerom Moskvy dosiahnuť realizáciu ženevských dohôd, ktoré sa začínajú požiadavkou o zastavení paľby.
Koridory majú poslúžiť na bezpečný odchod civilistov z oblastí bojov medzi vládnymi silami a proruskou domobranou, ako aj na prepravu humanitárnych zásielok.
Ukrajinská agentúra Unian však v tejto súvislosti upozorňuje, že môžu byť veľmi ľahko zneužité na dodávku zbraní separatistom.
Ukrajina a Západ obviňujú Rusko z napojenia na separatistov. Ruský návrh rezolúcie chce s nimi zabezpečiť vyjednávanie.
NATO bude v Bruseli rokovať o Ukrajine
Názory medzi NATO a Ruskom týkajúce sa krízy na Ukrajine sú aj naďalej veľmi rozdielne. Po rokovaní na úrovni veľvyslancov to potvrdil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Ministri obrany 28 členských krajín NATO sa v utorok stretnú v Bruseli na dvojdňovej konferencii, ktorej hlavnou témou budú diskusie o situácii na Ukrajine a predovšetkým dlhodobé dôsledky ruskej politiky voči Ukrajine.
Účastníci konferencie okrem toho prediskutujú názory na posilnenie kolektívnej obrany členov NATO z krajín východnej Európy.
Ministri obrany sa budú v separátnom bloku rozhovorov NATO-Ukrajina venovať spôsobom, ako podporiť reformu ukrajinského obranného sektora.
Podľa vyjadrenia hovorkyne NATO zastavenie destabilizácie pomerov na Ukrajine a úplné stiahnutie ruských vojsk z ukrajinských hraníc sú hlavné podmienky pre obnovenie praktickej spolupráce medzi NATO a Ruskom.
Táto spolupráca bola zo strany aliancie jednostranne zmrazená v reakcii na pripojenie Krymu k Ruskej federácii.