Juan Carlos končí po sérii škandálov a rekordnej nepopularite. Pred 38 rokmi pomohol preniesť krajinu k demokracii, za čo mu Španieli mnohé odpustili. Ekonomická kríza to zmenila.
MADRID, BRATISLAVA. Keď sa v roku 1938 narodil, španielska kráľovská rodina žila už niekoľko rokov v exile. Prvýkrát vstúpil do Španielska až ako desaťročný, kam ho poslal otec, aby z neho Franco vychoval svojho nástupcu.
Mal zachovať tvrdý autoritatívny režim, a mladý princ Juan Carlos všade deklaroval, že tak bude. V tajnosti sa však stýkal s lídrami opozície.
Keď Franco zomrel a Juan Carlos sa stal kráľom, ihneď prišiel s reformami. V roku 1977 sa v krajine uskutočnili prvé demokratické voľby.
Nespokojná armáda sa vo februári 1981 pokúsila prevziať moc a strieľala v parlamente. Deň nato kráľ vystúpil v televízii a povedal, že puč odmieta.
„Ak by tam kráľ nebol, vojenský puč by zvíťazil – o tom niet pochýb,“ povedal pre Reuters v roku 2001 bývalý líder komunistickej strany Santiago Carrillo.
Dlho obľúbený kráľAbdikácie
Vlani odstúpila 75-ročná holandská kráľovná Beatrix.
O pár mesiacov ju nasledoval v 78 rokoch belgický kráľ Albert II.
Vlani šokovalo odstúpenie 85-ročného pápeža Benedikta XVI.
Aj vďaka svojej historickej úlohe pri prechode Španielska k demokracii bol Juan Carlos dlho jedným z najpopulárnejších monarchov v Európe. Keď však v pondelok nečakane oznámil, že abdikuje na trón, jeho popularita bola rekordne nízka.
A odovzdaním moci synovi Felipemu 76-ročný kráľ len splnil to, na čo sa ho posledné roky pýtalo mnoho novinárov a po čom túžili dve tretiny Španielov.
„Nová generácia si žiada prevziať vedúcu úlohu,“ povedal kráľ v pondelok v prejave.
Hoci oficiálne hovoril o osobných dôvodoch abdikácie, podľa španielskych médií sú za tým okrem zhoršujúceho sa zdravia (kráľ chodí o paličke a za dva roky mu päťkrát operovali bedrový kĺb) aj politické dôvody – klesajúca dôvera Španielov v monarchiu.
Prišiel o dôveruČo sa za tých 38 rokov zmenilo? „Juan Carlos je kráľom, akým bol. Len kráľovstvo už nie je také isté,“ napísal pre New York Times španielsky novinár Miguel-Anxo Murado.
Španielske médiá dlho ignorovali kráľov nákladný životný štýl, údajné milenky a nemanželské deti či mnohé poľovačky vo svete.
Španieli dlho netušili, že práve Juan Carlos v mladosti omylom zastrelil svojho brata Alphonsa.
Počas krízy, keď nezamestnanosť presiahla 25 percent, už verejnosť škandály netolerovala. Bola citlivá na korupciu a keď úrady začali vyšetrovať kráľovho zaťa, ktorý z charitatívnej organizácie údajne bral peniaze pre seba, jeho obľuba upadala.
Aj kráľova dcéra Christina musela pred súdom vysvetľovať, či za tie peniaze nezveľaďovala ich „malý zámok“ pri Barcelone.
Kráľ nebol oporou národa ani počas krízy. V roku 2012 síce hovoril, že mu vysoká nezamestnanosť nedáva spávať, no pár týždňov nato obletela svet jeho fotografia z poľovačky na slony v Botswane. Kde bol, mimochodom, namiesto s kráľovnou Sofiou s nemeckou aristokratkou.
Záchranca Felipe?Aj preto čoraz viac ľudí hovorí o referende, či má Španielsko zostať monarchiou. Počet stúpencov republiky stúpol z 11 percent v roku 1998 na súčasných 40 percent.
„Model konštitučnej monarchie mal zmysel po Francovi, ale teraz ho netreba. Keď je toľko nezamestnaných, prečo musíme mať zopár privilegovaných,“ povedal Reuters za mnohých šofér Miguel.
Zachrániť kráľovstvo bude úlohou nového kráľa Felipeho VI. (46). Ten je s matkou najpopulárnejší člen kráľovskej rodiny. A podľa mnohých, ak to nedokáže on, tak už nikto.