Cez ruské hranice otvorene prúdia posily k separatistom, ukrajinská Národná garda vyhlásila ďalší nábor dobrovoľníkov. Zdá sa, že rebeli i Kyjev sa pripravujú na ďalšie zrážky.
1.Národná garda Ukrajiny
Jednotky riadené priamo ministerstvom vnútra, nie obrany. Garda vznikla 12. marca tohto roku, existovala už aj v rokoch 1991 až 2000.
V súčasnosti gardu tvoria predovšetkým bývalí príslušníci vojsk ministerstva vnútra, vybraní členovia domobrany majdanu a niektorí členovia militantných zložiek organizácie Pravý sektor.
Veliteľom gardy je generál Stepan Poltorak, bývalý veliteľ vojsk ministerstva vnútra. Najproduktívnejšou zložkou je prápor Donbas – jediné elitné vojenské teleso na ukrajinskej strany (Ukrajina disponuje elitnými ozbrojenými jednotkami, ale tie spadajú pod ministerstvo obrany a armáda bez vyhlásenia výnimočného či vojnového stavu nemôže na domácom území zasahovať).
2.Súkromné armády
Údajne sa podnikateľovi a súčasnému gubernátorovi Dnepropetrovskej oblasti Igorovi Kolomojskému podarilo vyzbrojiť asi štyritisíc mužov. Rusko obviňuje oddiely z rabovania a dokonca útokov na ukrajinských vojakov, aby mohlo z agresie potom obviniť rebelov.
Vytváranie podobných armád je v podstate legálne, vytváranie oddielov domobrany na východe krajiny povolil v apríli aj minister vnútra Arsen Avakov. Podobné ozbrojené oddiely vytvárajú aj ďalší politici, napríklad Julia Tymošenková (Hnutie odporu) alebo oligarcha Rinat Achmetov.
3.Miestne milície
Pôvodná normálna polícia Doneckej a Luhanskej oblasti sa rozdelila. Niektorí príslušníci jednoducho odišli domov, pretože nevedia, komu slúžiť a na koho strieľať, iní zostali verní Kyjevu, ale tých je minimum. Podstatná časť sa pridala na stranu separatistov a podriaďujú sa novým orgánom.
4.Bývalý Berkut
Väčšinou miestni či krymskí príslušníci rozpustených oddielov Berkut – policajné jednotky špeciálneho určenia cvičené na boj s masovými protestmi občanov. Na východ sa presunuli aj niektorí príslušníci Berkutu zo zostávajúcich častí Ukrajiny, pretože nechcú slúžiť súčasnému režimu.
5.Bojovníci z Ruska
Na Ukrajinu prišiel slávny prápor Vostok, ktorý bol pôvodne podriadený ruskému ministerstvu obrany. Rusi ho vytvorili z lojálnych Čečenov a využívali ho na boj s čečenskými rebelmi. Separatistom pomáhajú aj dobrovoľníci z Ruska, väčšinou veteráni lokálnych vojen – postupne sa predovšetkým vďaka dodávkam z Ruska darí vylepšovať výzbroj. Ukrajinské médiá informujú aj o „pravoslávnej armáde“ a skupinách ruských kozákov, ktorí v týchto dňoch prichádzajú na východnú Ukrajinu.
Autor: Agentúra Epicentrum